Sypialnia należy do miejsc, które powinny gwarantować spokojny sen i miłe przebudzenie. Trudno jednak o to ostatnie, gdy w sypialni panuje nieporządek. Problem z zagospodarowaniem i uporządkowaniem niewielkiej przestrzeni jest jednak powszechnie znany. W jaki sposób można zapanować nad nią zapanować, aby aranżacja sypialni spełniała oczekiwania mieszkańców?
Najważniejszą funkcją sypialni jest zapewnienie spokojnego miejsca do snu, jednak nie jest to jedyne zadanie jakie spełniają sypialnie. Często muszą one pomieścić szafy ubraniowe, szafy przeznaczone na bieliznę pościelową, sezonowe ubrania, a nawet sprzęty sportowe. W jaki sposób zadbać o przestrzeń, aby niewielka przestrzeń sypialni, np. w wymiarze 3 na 5 m, nie stała się miejscem frustrującym? Zazwyczaj w takich przypadkach warto zrezygnować z tradycyjnych rozwiązań.
Jasne barwy rozświetlają przestrzeń
Intensywne barwy pięknie prezentują się w mieszkaniach i domach. Jednak nie każde pomieszczenie sprosta tej intensywności. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem w małym pomieszczeniu jasnych barw, szczególnie jeśli pomieszczenie ma służyć swym właścicielom nie tylko w godzinach nocnych. Wykorzystanie brązów, ciemnych zieleni, czy nawet czerni, jako barwy dominującej w przestrzeni sypialni można pozostawić na przypadek sypialni niewielkiej, lecz przeznaczonej jedynie do snu, pozwalającej na uporządkowanie wszelkich zbędnych elementów za zasłonami i drzwiami szaf, dzięki czemu przestrzeń nie okaże się zbyt przytłaczająca.
Meble do sypialni
Niewielka sypialnia w prosty sposób może zostać zagracona. Wystarczy kilka zbędnych elementów, oraz trochę rozrzuconych ubrań, aby sypialnią zawładnął bałagan, a klimatyczne wnętrze stało się zniechęcające.
Przechowywane w sypialni kosmetyki warto ukryć, w toaletce, komodzie, czy nawet wiszącej szafce z lustrem, jakie wykorzystywane są w łazienkach. Ubrania, które jeszcze nie trafiają do kosza na pranie, a nie mogą znaleźć się z powrotem w szafie, można ukryć w przeznaczonym na nie koszu lub skrzyni, które dodatkowo mogą pełnić funkcję siedziska, czy schowka na pościel.
Umieszczenie w małej sypialni kufra lub komody musi mieś odpowiednie zastosowanie, czy to właśnie jako siedzisko, na którym będzie można spocząć podczas przebierania, czy jako szafka nocna, bądź element pozwalający wyeksponować interesujący obraz olejny, ewentualnie grafikę. Choć elementy te zazwyczaj nie posiadają znacznych rozmiarów, zazwyczaj mocno podkreślają charakter sypialni.
Niewielka przestrzeń wymaga wyraźnego podejścia do dużych płaszczyzn, jakie tworzą szafy ubraniowe i szafy wnękowe. Ich stylistyka powinna być stonowana, jednak nie chodzi tu konkretnie o barwę, ponieważ mogą stanowić wspaniały akcent kolorystyczny, lecz o całokształt. Jeśli szafa wnękowa ma być miejscem eksponującym grafikę lub obraz, powinna być wykonana z jednolitych pod względem struktury elementów. Jeśli ma posiadać neutralną barwę, komponującą się z barwą ścian, może dodatkowo zostać wyróżniona poprzez specyficzną strukturę, np. skrzydeł drzwi o rustykalnym rzeźbieniu, czy frezie.
Wypełnienia drzwi do szaf wnękowych, czy standardowych szaf ubraniowych są dziś tak różnorodne, że pozwalają na dopasowanie ich do niemal każdej przestrzeni. Fototapety, tradycyjne tapety o niecodziennym wzorze, tafle szkła i luster, piękny fornir, czy nawet odrestaurowane stare drzwi wejściowe. Możliwości jest wiele, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zarówno wtopienia się szafy w przestrzeń, jak i jej wydobycia i wyeksponowania.
Akcenty i dodatki do sypialni
Aranżacja sypialni o niewielkiej przestrzeni prosi się o zminimalizowanie ilości dodatków dekoracyjnych do niezbędnego minimum. Interesujące zdobienie okna, piękna narzuta na łóżko, czy wyróżniający się zagłówek, wyeksponowana szafa wnękowa, bądź przykuwające uwagę oświetlenie. Jednak nie wszystko na raz, ponieważ nadmiar może przytłoczyć sprawiając, że miejscem milszym dla snu okaże się salon.
Tagi: aranżacja sypialni, fototapety, meble do sypialni, szafa wnękowa, szafy wnękowe