Aktywność fizyczna jest dziś czymś, do czego czasem trudno namówić starsze dziecko. Ogromna ilość mniej wysiłkowych, a często i mniej kreatywnych atrakcji jest trudna do przebicia. Warto zatem namawiać dziecko do gier i zabaw na świeżym powietrzu lub na hali już od najmłodszych lat. Ważnym elementem tej aktywności jest przygotowanie dziecka i wyposażenie w odpowiedni strój, m.in. buty sportowe.

Dziecięce buty przeznaczone do biegania, gier zespołowych czy pieszych wędrówek, niewiele się różnią od obuwia przeznaczonego dla dorosłych. Posiadają jedynie większą paletę kolorystyczną i więcej dodatków dekoracyjnych.

Wybór najodpowiedniejszego modelu powinien być pokierowany rodzajem aktywności fizycznej, z jaką będzie miało dziecko do czynienia.

Buty do biegania


Jak każde buty sportowe, buty dziecięce powinny zapewniać dzieciom maksimum wygody. Rozpoczynając przygodę z bieganiem, dziecko powinno mieć zapewnioną odpowiednią amortyzację, która zapobiegnie ewentualnym kontuzjom stawów przy niewprawnym jeszcze stawianiu stóp.

Współczesne buty biegowe stają się coraz bardziej minimalistyczne, co ma umożliwić naturalne bieganie. Trend ten, wykorzystujący naturalne zdolności i przystosowanie ludzkiego ciała, jednakowo jest widoczny wśród dorosłych jak i dzieci.

Ważne, aby wybrane buty były elastyczne, dopasowywały się do ruchów wykonywanych przez stopy. Nie ślizgały się po skórze powodując odparzenia i otarcia. Stopa ludzka jest doskonale przygotowana do różnorodnego ruchu, musi jednak zostać do niego wyćwiczona w podobny sposób jak i inne mięśnie. Elastyczna i cienka podeszwa, zginająca się nawet w 1/3 długości buta, zapewni możliwość potrzebnego ruchu.

Nieco grubsze mogą być buty do biegów przełajowych. Tam, gdzie jest możliwość poślizgnięcia się na mokrej trawie, obsunięcia wraz z piaskiem, przydaje się dodatkowy bieżnik.

Buty halowe


Buty halowe powinny zapewniać dziecku jak największą przyczepność do podłoża podczas gry zespołowej i nagłych zwrotów. Powinny również być lekkie i elastyczne, aby stopy i nogi szybko się nie męczyły.

W tym przypadku nie sprawdzą się buty z naturalnej skóry. Mogą nazbyt szybko ulec uszkodzeniom w miejscach narażonych na częste zginanie. Lepszym rozwiązaniem są tu nowoczesne materiały zapewniające trwałość wyrobu i odpowiednią wentylację, czy to za pośrednictwem oddychających tkanin, czy zapewnieniu specjalnych systemów wentylacyjnych. Odprowadzanie potu zapobiegnie rozwojowi grzybicy i przegrzaniu stóp.

Buty do aerobiku


Choć są odmianą obuwia halowego, nieco się różnią od podstawowej formy koniecznością amortyzacji pięt. Niektóre ćwiczenia, takie jak step, wymagają monotonnych i dość rytmicznych ruchów, podczas których może dojść do przeciążenia stawów. Obuwie sportowe zapewniające odpowiednią amortyzacją mogą uchronić dziecięce i młodzieżowe stawy.

Buty trekkingowe


Tego typu obuwie przeznaczone jest do wszelkiego rodzaju wędrówek i wycieczek, z większym nastawieniem na tereny górskie i omijające główne trasy. Obuwie dziecięce, tak jak i obuwie dla dorosłych, powinno zapewniać odpowiednią przyczepność, co może zostać uzyskane dzięki głębokiemu bieżnikowaniu podeszwy wykonanej z materiałów o właściwościach antypoślizgowych, a jednocześnie trwałych.

Najczęściej są to buty wysokie, chroniące kostkę przed urazami i skręceniami. Ważne, aby usztywnienie było dopasowane do stopy, nie blokowało jej nadmiernie. Do wędrówek po niższym terenie można wybrać niższe buty, które nie będą nadmiernie obciążały stóp dziecka swoim ciężarem.

Ze względu na wielogodzinne wędrówki, buty turystyczne powinny posiadać mechanizmy odprowadzające pot w wnętrza buta. Wysokiej jakości obuwie wykonywane jest z oddychających materiałów oraz wyposażane jest w oddychające membrany, tj. GoreTex, chroniące również przed wodą, która mogłaby dostać się do wnętrza buta. Materiałem zewnętrznym może być równie dobrze naturalna skóra, nubuk, jak i lepsze gatunki tkanin syntetycznych.

Wybór odpowiedniego rozmiaru


Planując zakup obuwia sportowego, lepiej wybrać godziny popołudniowe na wycieczkę do sklepu. Nogi są już nieco zmęczone i spuchnięte, dzięki czemu będzie można uniknąć sytuacji, gdy podczas gry buty zaczną uciskać nogi dziecka.

Tagi: , , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź do wpisu “Buty sportowe dla dzieci młodszych i starszych”

  1. acia pisze:

    Artykuł obszerny,dobrze przygotowany ale buty niestety będą musiały być uniwersalne zmusza nas do tego rzeczywistość. Ale może zamiast zabawek takie buty będą dobrym prezentem urodzinowym,oczywiście po uzgodnieniu z rodzicami.Pozdrowienia.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.