Od jakiegoś czasu staje się jasne, że w budowaniu wysokiej pozycji w wyszukiwarkach, szczególnie Google, dużą rolę zaczynają odgrywać aspekty społecznościowe: komentarze, Google+, Facebook'owe Lubię To! i wiele innych dodatków.

W zdobyciu komentarzy na blogu może istotnie pomóc zainstalowanie wtyczki CommentLuv. Umożliwia ona dodanie komentarza na blogu z zainstalowaną wtyczką, pod którym pojawi się fragment ostatniego opublikowanego przez komentującego wpisu na własnym blogu.
W zależności od wybranych opcji przez administratora witryny, komentator może mieć możliwość wybrania jednego z kilku ostatnich wpisów lub tylko ostatniego. I co najważniejsze, anchor tekstem jest tu cały tytuł posta. Część administratorów swoich witryn wybiera opcję nofollow dla tych linków, jednaj coraz większa ich liczba stawia na współpracę między stronami w umożliwia dodanie komentarza z linkiem dofollow.

Wielu blogerów odczuwa pewien dyskomfort na myśl o wycieku mocy ze strony na inne. Coraz częściej jednak się mówi o tym, jak ważne staje się linkowanie do innych stron. Brak linków wychodzących po prostu będzie łączyć się ze spadkiem pozycji w Google.

Z drugiej strony Google uwielbia aktualizację treści, a nowe teksty na stronie, powstałe jedynie za cenę moderacji i wychodzących linków, warte są chyba swojej ceny.

Dokładny opis konfiguracji wtyczki znajdziecie na stronie Mariusza Kołacza: CommentLuv.

Strony z CommentLuv

Poszukiwanie stron z wtyczką CommentLuv można przeprowadzić na 2 proste sposoby.

W pierwszej kolejności można przeszukać dwie listy takich stron, które prowadzą na swojej stronie Justyna Bizdra (lista) i Mariusz Kołacz (lista). Z czego ja osobiście polecam tą drugą.

Drugą metodą jest przepytanie Google.
Na blogach z wtyczką znajduje się obrazek zaznaczający instalację wtyczki z napisem CommentLuv i opisem alt="commentluv badge".
Przepytanie możemy przeprowadzić wpisując sam opis obrazka, czyli "commentluv badge" lub zawężając obszar poszukiwań, z słowem kluczowym, które nas interesuje: site:.pl „commentluv badge” rower

Korzystanie z dobrodziejstw pozycjonowania

Chcąc usprawnić pozycjonowanie swoich postów przy użyciu możliwości oferowanych przez CommentLuv, warto zastosować się do kilku zasad.

   W pierwszej kolejności, należy pamiętać o anchorze, którym jest tytuł posta.
   Po znalezieniu kilku lub kilkunastu blogów z aktywną wtyczką trzeba posilić się o sprawdzenie, czy linki blokowane są przed robotami, czy mają atrybut dofollow, o który nam przecież chodzi.
   Aby odpowiednio skomentować artykuł, tak aby moderator przyjął komentarz, warto posilić się o jego przeczytanie. Wiem, że pozycjonerom nawet niewielkiej liczby stron trudno jest wygospodarować czas na czytanie, jednak dobre blogi mogą przynieść dodatkową korzyść, oprócz linku, wiedzę.
   Oprócz pracy, stawiajmy również na rozwój osobisty.
   Przyśpieszenie indeksacji linków można przeprowadzić przez pingowanie wpisów, dlatego potrzebny będzie plik txt z listą wszystkich stron, na których pozostawiliście komentarze.

Nie pozostaje nic innego jak zacząć komentować, a na własnych blogach zainstalować wtyczkę CommentLuv. Zobaczymy jakie będą efekty.

Tagi: , ,

komentarze 4 do wpisu “CommentLuv – zdobywanie komentarzy i pozycjonowanie”

 1. Autor pisze:

  Wśród speców od pozycjonowania powszechny jest pogląd, że również linki „nofollow” (tzn. nie przekazujące „mocy pozycjonującej”) mają wartość dla wyszukiwarek. Poza tym oczywiście stwarzają czytelnikom cudzych blogów szansę dotarcia na nasz blog. Podpis: Moc Domen

 2. Autor 2 pisze:

  Bardzo ciekawy wpis. Naprawdę. Ogólnie to trochę jestem tym zaskoczony, że przeczytałem to do końca 🙂
  Wróce tu jeszcze i zobacze co nowego:)

  NoFollow mają wartość i niemalże (wg mnie) równą jak DoFollow.
  NF przekazuje TR co przekłada sie na wartość strony w oczach Google, a nastepnie, być może także w oczach internautów:)

 3. Wardęga pisze:

  Autor
  Oczywiście, że Nofollow mają wartość dla pozycjonowanej witryny. Przekazują TrustRank. Musisz mieć pewną część DF i NF inaczej Googiel ogarnie Twoją stronę i poleci Filtr, w najgorszym wypadku Ban.

 4. Filip Klar pisze:

  Używam CommentLuv od dłuższego czasu i mogę polecić z czystym sumieniem. Trzeba jednak więcej czasu poświęcić na usuwanie spamu, bo często komentarze pisane są wyłącznie po to, by zamieścić link.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.