Altany ogrodowe stanowią wspaniały dodatek do ogrodu, szczególnie, jeśli posiada on pokaźne rozmiary. Możliwość wypoczynku z dala od domu, w zaciszu zieleni, niezależnie od aury i pory dnia, to niewątpliwe zalety altan.

Wyposażenie ogrodu w altanę jest znakomitym pomysłem i sprawdza się w wielu przypadkach. Istotna jest jednak informacja, że budowa altany wymaga przedsięwzięcia pewnych kroków prawnych, aby była legalna, a w pewnych sytuacjach wymaga nawet uzyskania pozwolenia na budowę. Gdzie jednak leży granica pomiędzy zgłoszeniem robót budowlanych a uzyskaniem pozwolenia?

Zgłoszenie budowlane a pozwolenie na budowę

Jej położenie jest uzależnione od kilku czynników: wielkości altany, powierzchni działki oraz znajdujących się na niej obiektów.

W ustawie Prawo budowlane altany zostały zakwalifikowane wraz z grupą innych obiektów o podobnej strukturze i charakterze do jednej grupy obiektów, objętych tymi samymi zasadami. W grupie tej znalazły się poza altanami również wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i oranżerie przydomowe, czyli ogrody zimowe i szklarnie. Budowa tych obiektów nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, lecz w ograniczonej liczbie sytuacji.

Zgłoszenie budowlane

Zgłoszenie budowlane może okazać się wystarczającym zadośćuczynieniem formalnościom, jeśli budowane altany nie przekraczają swą powierzchnią 25 m2, a liczba zakwalifikowanych w wymienionej wcześniej grupie obiektów nie przekracza 2 na każde 500 m2 powierzchni działki. W ten sposób przepisy regulują budowę altan położonych poza rodzinnymi ogrodami działkowymi.

W przypadku ogrodów działkowych górna granica powierzchni altany wynosi 25 m2 w ogrodach położonych na terenie miast, oraz 35 m2 w ogrodach położonych poza miastami. Istotna staje się również maksymalna wysokość altany, która nie może przekraczać 5 m dla dachów stromych, oraz 4 m dla dachów płaskich.

Pozwolenie budowlane

Jednak jeśli jeden z warunków zostanie przekroczony, czyli altana będzie większa pod względem powierzchni lub wysokości, lub na działce pojawi się więcej obiektów na każde 500 m2, np. szklarnia i wiata, po których ma się pojawić altana, konieczna będzie pełna procedura prowadząca do uzyskania pozwolenia budowlanego.




Choć procedury mogą być nużące i ciągnąc się bez końca, ich niedopełnienie może wiązać się z koniecznością rozebrania altany, bądź wniesienia znacznej opłaty legalizacyjnej. Warto zatem wcześniej się przygotować do prac budowlanych, oraz przygotować odpowiednią dokumentację techniczną, zawierającą między innymi proponowane położenie altany, plan robót budowlanych i czas ich zakończenia. Zatem kolejnym aspektem prawnym jest usytuowanie altany na planie działki.

Tagi: , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.