Darmowe konta bankowe są najbardziej pożądanym typem kont bankowych. Przyciągają klientów poprzez reklamy, a nawet bez ich nasilenia. Jednak wybranie konta, które w rzeczywistości jest bezpłatne, lub choćby pozbawione większych opłat, może okazać się nie lada wyczynem. Wiele ofert związanych jest z opłatami wynikającymi z dodatkowych warunków stawianych klientowi.

Systematyczne wpływy na konto bankowe

Darmowe konta bankowe a niespodziewane opłaty

Źródło: Stockvault.net

Wśród najczęściej wykorzystywanych przez banki wybiegów wymienić można uzależnienie braku opłat za prowadzenie konta bankowego od systematycznych wpływów na konto bankowe. Najczęściej jest to suma 1500 zł, lecz może zawierać się pomiędzy 1000 a 2000 zł.

Karta płatnicza

Posiadanie karty debetowej nie jest konieczne, jednak bardzo praktyczne, jeśli wybrane konto bankowe jest kontem podstawowym. Jednak i tu banki mogą wprowadzić dodatkowe regulacje, które oznaczają konieczność uiszczenia opłaty za konto. Choć regulacje wprowadza się na dwa sposoby, efekt jest ten sam. W pierwszym przypadku, standardowa opłata za kartę jest zdejmowana, jeśli klient spełni warunki stawiane przez bank, w drugim, ich niedopełnienie wiąże się z karą.

Same warunki bezpłatnego posiadania karty płatniczej również regulowane są przynajmniej na dwa sposoby. Banki zazwyczaj określają wysokość obrotu na koncie przy użyciu karty, bądź ilość transakcji bezgotówkowych wykonanych z użyciem karty, przy czym w żadnym  wypadku nie liczą się wypłaty z bankomatu.

Bankomaty bez prowizji

Korzystanie z bankomatów własnego banku jest bezpłatne, jednak jeśli takiego nie ma w pobliżu, warto aby korzystanie z innego bankomatu również było bezpłatne. Niestety nie zawsze bank oferuje ten komfort. Bezpłatne bankomaty w kraju, a nawet za granicą można znaleźć w ofercie kilku instytucji, jednak nie zawsze są dostępne w każdej chwili. Korzystanie z tej możliwości może zostać ograniczone do kilku wypłat w miesiącu lub powyżej pewnej granicznej kwoty jednorazowej wypłaty.

Dodatkowo, opłaty za korzystanie z obcych bankomatów może zostać wyceniane procentowo, np. 4 % od kwoty wypłaty, lecz nie mniej niż 4 zł. Czyli przy wypłacie 20 zł klient zapłaci 4 zł, a przy wypłacie 500 zł już 20 zł.

Obsługa w placówce

Choć korzystanie z usług placówek bankowych staje się coraz mniej potrzebne, część osób nadal woli żywego człowieka od maszyny. Dla takich osób pułapką okazać się może bezpłatne konto bankowe zarządzane samodzielnie poprze zdalne kanały, dla którego opłata za operacje wykonywane w placówkach jest znacznie droższa niż dla innych klientów tego samego banku.

Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z placówki można ominąć dzięki sieci wpłatomatów, czy przelewom z innych kont bankowych.


Wśród pozostałych niespodziewanych opłat można zaliczyć oferty promocyjne bezpłatnych kont, dla których zwolnienie z opłat jest jedynie czasowe, ubezpieczenia do kart płatniczych, które drobnym drukiem są jedynie zasygnalizowane w umowie, czy wygórowane opłaty za przeniesienie konta bankowego. Warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji jeszcze przed podpisaniem umowy bankowej, a później śledzić wszelkie wprowadzane zmiany na bieżąco, aby nie spotkać się któregoś dnia z przykrą niespodzianką.

Tagi: , , , ,

komentarze 2 do wpisu “Darmowe konta bankowe a niespodziewane opłaty”

  1. Kalinka pisze:

    Moim skromnym zdaniem, nie ma czegoś takiego, jak bezpłatne konto bankowe. To się tylko tak ładnie nazywa, ale przecież bank instytucją charytatywną nie jest i też musi sobie zarobić. Mój bank na przykład pobiera opłatę za kartę jeśli jej nie używam. Jeśli używam, to pobiera opłatę za ubezpieczenie karty. Jakby nie było to i tak znajdą sposób, żeby coś uskubać.

  2. Anna K. pisze:

    Owszem, jak już wspomniałam w artykule, jest jeszcze kilka innych sposobów na to, aby bank jednak się wzbogacił. Dziś trudno o 100% darmowe konto bankowe, ale jeszcze w zeszłym roku takie istniało w Alior Banku. Później wprowadzili opłaty. I to nie małe, jak na mój gust.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.