Współczesne budownictwo z coraz większym zainteresowaniem przychyla się do budowy domów energooszczędnych i domów pasywnych. Z roku na rok zwiększa się również świadomość samych inwestorów, zwracających baczną uwagę już nie tylko na niższe koszty użytkowania takich budynków, ale i na aspekty środowiskowe.
Domy energooszczędne i domy pasywne różnią się od tradycyjnego budownictwa szeregiem wykorzystywanych technologii budowlanych, które w konsekwencji umożliwiają znaczne ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną.
W przypadku budynków energooszczędnych limity ustalono maksymalnie na 45 kWh/m2 w ciągu roku, natomiast dla budynków pasywnych jest to już tylko 15 kWh/m2 rocznie.
Czy warto budować domy energooszczędne i pasywne?
Wiele osób zwraca uwagę na koszty budowy, jakie musi ponieść inwestor chcąc wykorzystać nowe technologie tworząc budynek energooszczędny, bądź też pasywny. Nie można się nie zgodzić, że koszty te są większe o 10 do 20 %, niż przy wykorzystaniu tradycyjnego modelu budownictwa.
Z drugiej jednak strony zmniejszone koszty eksploatacyjne przynoszą ulgę w czasie korzystania z budynku, szczególnie, jeśli jego budowa finansowana była z kredytu.
W praktyce okazuje się, że koszty instalacji pompy ciepła zwracają się już po 10 latach. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatorem, to zwrot nakładów inwestycyjnych w przeciągu 15 do 20 lat.
Co ciekawe, wraz z naciskami Unii Europejskiej na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, osoby korzystające z kredytów na budowę domu pasywnego i energooszczędnego mogą starać się o dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to 30 000 zł dla domów energooszczędnych i 50 000 zł dla domów pasywnych.
Warto również zauważyć, że ceny materiałów wykorzystywanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym maleją. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na rosnące zainteresowanie tematem. Nieco inaczej wyglądają ceny energii nieodnawialnej, która z roku na rok rośnie, zwiększając nasze codzienne wydatki. W przyszłości okazać się może, że koszty budowy domów energooszczędnych i pasywnych zwrócą się znacznie szybciej, niż dziś to zakładamy.
Tagi: domy energooszczędne, domy pasywne