Pośród dodatkowych funkcjonalności dla kont bankowych można wymienić kredyt odnawialny, jakim jest dopuszczalne saldo debetowe. W znaczący sposób ułatwia ono skorzystanie z kredytu gotówkowego, który nie wymaga męczących formalności i straty czasu.

Wiele osób od czasu do czasu spotyka sytuacja, gdy nagle potrzebna staje się dodatkowa suma pieniędzy, a własne środki są niedostępne, bądź już po prostu wydane. Na takie okazje przygotowana została oferta kredytów gotówkowych, z których jednak przeważająca większość wymaga dopełnienia formalności, np. jednej lub kilku wizyt w oddziale banku. Warto wiedzieć, że jest możliwość wcześniejszego zabezpieczenia pewnych środków na takie okazje. Rozwiązaniem jest dopuszczalne saldo debetowe, inaczej DSD, które traktowane jest w sposób analogiczny jak kredyty odnawialne. Jego wysokość waha się od kilkuset złotych do połowy miesięcznych wpływów na rachunek, bądź określonej przez bank kwoty, sięgającej choćby 20 tys. zł dla klientów firmowych kont MultiBanku.

Warunki uruchomienia dopuszczalnego salda debetowego

Oszczędności

Źródło: Stockvault.net

Obecnie dostępność DSD stała się niemal standardem i banki oferują saldo debetowe niemal we wszystkich rodzajach kont bankowych osobistych i firmowych. Pewne ograniczenia dotyczą posiadaczy kont, co do których nie ma pewności, czy będą w stanie spłacić ewentualne zadłużenie. Zazwyczaj są to konta młodzieżowe i konta osób nie posiadających historii kredytowej, dopiero zakładających swoje pierwsze konto bankowe.

W przypadku nowo otwartego rachunku bankowego przez osobę która posiadała lub posiada aktualnie inne konto bankowe, bank może zażądać przedstawienia historii rachunku poświadczonej przez bank, który we wcześniejszym okresie świadczył swe usługi klientowi. Brak takiego dokumentu powoduje, że klient traktowany jest analogicznie do osoby zakładającej pierwszy rachunek bankowy.

DSD może zostać wprowadzone na koncie bankowym już w momencie jego założenia, bądź po okresie próbnym, zwykle trwającym trzy miesiące. Ważne jest jednak, aby w tym czasie na rachunku nie powstało nieuprawnione saldo debetowe, ponieważ może ono uniemożliwić uruchomienie DSD. Sytuację może uratować spłata zadłużenia w przeciągu 14 dni od powstania zobowiązania.

Klienci zainteresowani dopuszczalnym saldem debetowym często muszą wykazać się regularnymi wpływami na konto bankowe, jednak ich źródło zazwyczaj nie jest istotne, i mogą to być środki z tytułu zatrudnienia, bądź wpływy z innego konta bankowego. W przypadku większych sum, historia bankowa może okazać się niewystarczająca, i banki decydują się na przeprowadzenie analizy wiarygodności i zdolności kredytowej klienta.

Oprocentowanie dopuszczalnego salda debetowego

Samo przyznanie klientowi dopuszczalnego salda kredytowego jest zazwyczaj wykonywane w ramach standardowych usług bankowych, i jest bezpłatne. Bezpłatne jest również posiadanie DSD. Opłaty za tą usługę związane są z uruchomieniem środków finansowych w zakresie DSD, czyli wypłaty większej kwoty niż aktualnie posiadana. Produkty bankowe różnią się między sobą sposobem rozliczania za uruchomiony kredyt odnawialny. Według przyjaznej klientowi strategii, pierwszy okres rozliczeniowy jest bezpłatny, a spłacenie debetu w ściśle określonym czasie nie powoduje naliczenia odsetek. Konta osobiste stosujące drugą strategię rozpoczynają naliczanie odsetek od uruchomionego kredytu poczynając od momentu powstania zobowiązania.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.