Szafy wnękowe należą do rozwiązań ciągle zyskujących na popularności. Nic w tym dziwnego, kiedy spojrzy się na możliwości jakie oferują, maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz uzyskanie dużych płaszczyzn drzwi. Planując remont lub budowę warto zastanowić się, czy wykonanie szafy wnękowej mogłoby poprawić funkcjonalność domu, oraz gdzie umieścić szafę wnękową.

Współcześnie szafy wnękowe oraz schowki tj. garderoby wykorzystywane są w każdym pomieszczeniu. Jedynie od użytkowników zależy, czy dla wybranego zastosowania bardziej odpowiadają im meble wolnostojące, czy meble do zabudowy.

Warto zwrócić uwagę, że współczesne projekty domów i mieszkań często posiadają wydzielone przestrzenie wprost pod zabudowę. Są to zarówno wnęki, jak i niewielkie pomieszczenia gospodarcze. Kominy wentylacyjne umieszczane są w taki sposób, aby w przypadku, gdy muszą już znaleźć się w obrębie pomieszczenia, przestrzeń pomiędzy nimi a ścianami pozwalała na wykonanie szafy wnękowej.
W przypadku starszego budownictwa to lokatorzy muszą zadbać o wydzielenie przestrzeni pod szafę wnękową lub garderobę. Zazwyczaj nie jest to trudne, a meble te budowane są w miejscu, gdzie wcześniej stały meble wolnostojące.

Przechowywane przedmioty a lokalizacja szafy wnękowej

Wybierając miejsce na szafę wnękową należy zastanowić się nad sposobem jej późniejszego wykorzystania. Szafa w pokoju dziecka może być bardzo praktyczna, lecz małe dziecko może mieć trudności z jej otwarciem.

Szafy wnękowe mogą służyć do przechowywania wielu przedmiotów. Ubrań, sprzętów sportowych, bielizny pościelowej, dokumentów, artykułów spożywczych, czy nawet książek. Z tego powodu szafę można zlokalizować zasadniczo w każdym wybranym pomieszczeniu, jeśli dla mieszkańców istotne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, bądź uzyskanie dużych płaszczyzn drzwi, które wtopią się w tło pomieszczenia lub pozwolą na wyeksponowanie dużej grafiki, czy kolekcji zdjęć. Dodatkowo, szafy wnękowe mogą zasłonić także niektóre sprzęty o mniejszych walorach estetycznych, tj. pralki i tablice bezpieczników.

W sypialni lub pokoju młodzieżowym szafa wnękowa może służyć za miejsce do przechowywania ubrań i wszelkich osobistych rzeczy, które ze względu na swe rozmiary, czy rzadkość używania, nie są przechowywane w podręcznych szafkach. W pobliżu łazienki, suszarni lub pralni można zlokalizować szafę, w której znajdzie się miejsce na bieliznę pościelową, ręczniki, obrusy i ścierki, z których korzystają wszyscy domownicy. W pobliżu wejścia sprawdza się zlokalizowanie szafy na ubrania wierzchnie i buty. Jeśli będą one odpowiednio duże zmieszczą również ubrania i buty sezonowe. Jeśli pozwala na to kształt kuchni, meble do zabudowy mogą umożliwić wydzielenie przestrzeni do przechowywania żywności i sprzętów kuchennych.

Ciekawym rozwiązaniem jest urządzenie domowego biura w szafie wnękowej. Drzwi przesuwne umożliwiają odsłonięcie przestrzeni roboczej, biurka i regałów, oraz zasłonięcie jej, gdy mają przyjść goście.

Ile potrzeba miejsca na szafę wnękową

Wybierając odpowiednie miejsce na szafę wnękową warto zadbać o odpowiednie wymiary szafy, które pozwolą na funkcjonalne jej użytkowanie, oraz nie pozwolą na zbyt szybkie zapełnienie szafy.

Minimalna szerokość szafy, która pozwala na praktyczne wykorzystanie jej dla różnych zastosowań, to 90 cm. Węższe szafy także mogą okazać się przydatne, jednak ich budowa powinna być uzasadniona konkretną potrzebą, np. jako spiżarka. Jeśli szafa w kuchni ma pomieścić także sprzęty kuchenne, mniejsza szerokość będzie stwarzała problem, gdy szybko się zapełni.

Głębokość szafy wnękowej jest uzależniona od kilku czynników. Wymiarów ‘naturalnej wnęki’, czyli wymiarów wynikających z projektu domu lub mieszkania, przeznaczenia szafy, oraz wybranego systemu drzwi.

Najmniej z głębokości szafy zajmują drzwi otwierane tradycyjnie. Zazwyczaj jest to 1,5 do 2 cm. Jednak systemy drzwi przesuwnych i składanych mogą zajmować nawet powyżej 10 cm głębokości, szczególnie jeśli montowane są na kilku prowadnicach.

25 cm głębokości + głębokość zajmowana przez drzwi (GD), pozwoli na eleganckie uporządkowanie książek. Nieco więcej miejsca potrzeba na segregatory, bo około 32 cm + GD. 60 cm + GD to możliwość wykorzystania tradycyjnego drążka ubraniowego na lekkie ubrania. Na ubrania wierzchnie, tj. kurtki i płaszcze, potrzebne jest przynajmniej kolejne 5 cm. Płytsze wnęki pozwalają jedynie na wieszaki poprzeczne. Najgłębsze wnęki można wykorzystać do przechowywania rzeczy w dwóch rzędach. Jest to możliwe już przy 80 cm, gdzie tylnie rzędy pozwalają na schowanie rzeczy sezonowych i cennych pamiątek.

PS. nie zapominajcie o wentylacji, jaką trzeba zapewnić niektórym przedmiotom w szafie.

Tagi: , , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.