Miejsce w którym mieszkamy powinno wykazywać odpowiednie warunki do zamieszkania, które w pozytywny sposób będą wpływać na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, a także na trwałość ich majątku. Problemem okazuje się woda pojawiająca się w nadmiarze w budynkach. Niezależnie od pochodzenia może znacznie pogorszyć warunki mieszkaniowe, niszcząc konstrukcję budynków, prowadząc do zniszczenia majątku, a także pogorszenia stanu zdrowia mieszkających w zawilgoconych pomieszczeniach osób. Osuszanie budynków powinno zatem stanowić priorytet po każdym zalaniu mieszkania, czy domu.
Osuszanie budynków jest procedurą bardzo istotną zarówno dla właścicieli budynków, jak i dla osób w nich mieszkających. Zbyt duża ilość wilgoci znajdująca się w pomieszczeniach i elementach konstrukcyjnych powoduje niszczenie samych budynków oraz pogarszanie się stanu zdrowia ich mieszkańców. Jak najszybsze osuszanie budynków pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z zalaniem pomieszczeń, czy też całych budynków. Natomiast przeprowadzenie prac usuwających skutki zalania, bez usunięcia nadmiaru wilgoci, może oznaczać konieczność powtórzenia tych prac w niedługiej przyszłości.
Przyczyny zalania
Jednym z najważniejszych etapów usuwania wilgoci z budynków jest ustalenie jej źródła. W przeciwnym wypadku może okazać się, że usunięcie wilgoci będzie jedynie zabiegiem krótkoterminowym, a po niedługim czasie skutki zawilgocenia pojawią się ponownie. Wśród przyczyn zawilgocenia i zalania pomieszczeń można wymienić:
- wilgoć kondensacyjną wynikającą z braku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń,
- wilgoć technologiczną pochodzącą z materiałów budowlanych i wykończeniowych, a wynikającą z wykorzystanych technologii,
- wodę z uszkodzonych instalacji wodno-kanalizacyjnych,
- wodę deszczową przedostającą się poprzez przegrody budowlane,
- wodę gruntową przedostającą się do budynków przez uszkodzoną warstwę hydroizolacyjną, bądź izolację obliczoną na bardziej przyjazne poziomy wód gruntowych
- wodę powodziową.
Osuszanie budynków
Po etapie prac eliminujących źródło wody, konieczne jest przeprowadzenie prac związanych z osuszaniem. W zależności od stopnia zawilgocenia przegród budowlanych i czasu, w jakim chce się osiągnąć satysfakcjonujący efekt, prace te można wykonać różnymi metodami. Do dyspozycji dostępne są metody tj. naturalne osuszanie, wymagające jednocześnie najwięcej czasu, oraz metody sztuczne, wśród których warto wspomnieć metodę wykorzystującą promieniowanie mikrofalowe, pozwalające na osuszenie całego budynku w przeciągu kilku tygodni, a pojedynczych pomieszczeń w przeciągu kilku dni.
Inne metody osuszania wykorzystują adsorpcję wilgoci, kondensację wilgoci, odparowywanie wilgoci, czy inwazyjne wprowadzanie zmian w elementach konstrukcyjnych budynku, w tym wprowadzanie warstwy izolacyjnej, hydrofobowej, czy stosowane w budynkach gospodarczych stałe usuwanie wilgoci przez zastosowanie odpowiednich mechanizmów.
Wybór metody osuszania zależy przede wszystkim od zasobów finansowych poszkodowanej osoby. Najszybsze metody, a także te wymagające wykonania dodatkowej warstwy izolacyjnej, są najdroższe. Naturalne osuszanie, choć najtańsze technologicznie, może wiązać się z dodatkowymi kosztami dotyczącymi niszczenia mienia, problemów zdrowotnych, a nawet zwiększonych kosztów ogrzewania, które wynikają z konieczności częstszego wietrzenia pomieszczeń i większej przenikalności cieplnej przez zawilgocone przegrody.
Tagi: osuszanie, osuszanie budynków, osuszanie warstw izolacyjnych
Pochłaniacze wilgoci,wykorzystujące właściwości higroskopijne chlorku wapnia (popularny zimą do usuwania oblodzeń),możemy je zrobić sami.