Współczesne banki oferują swym klientom wiele rodzajów rachunków bankowych, poczynając od rachunków bieżących, a kończąc na rachunkach lokat terminowych. Każdy typ depozytów wykorzystywany jest w nieco innych sytuacjach, do innych zadań. Poszukując rozwiązania dla siebie warto zatem zapoznać się, jakiego typu rachunek w największej mierze odpowiadać będzie potrzebom, a może lepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z oferty kilku rachunków?

Prawo polskie wyróżnia kilka rodzajów kont bankowych. Są to konta bieżące, w tym rachunki rozliczeniowo-oszczędnościowe, rachunki pomocnicze, konta oszczędnościowe, rachunki lokat terminowych, oraz rachunki walutowe. Choć w praktyce wyróżnić można także inne rodzaje rachunków bankowych, np. rachunek wspólny, czy też maklerski, nie są one prawnie typowane jako depozyty bankowe.

Rachunki bieżące

Rachunki bieżące powstały w celu ułatwienia zarządzania bieżącymi finansami. Wykorzystywane są zarówno przez osoby fizyczne, czyli przeciętnych obywateli, jak i przedsiębiorstwa, przy czym pierwsza grupa użytkowników korzysta z pewnej odmiany depozytów bieżących, jaką są rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.

Zaletą rachunków bieżących jest przede wszystkim łatwy dostęp do środków finansowych zgromadzonych na tymże rachunku, w związku z tym rachunki te są jednak nisko oprocentowane, ponieważ banki nie mogą liczyć na możliwość dysponowania tym kapitałem.

Rachunki pomocnicze

Rachunki pomocnicze wykorzystywane są do określonych zadań oraz do rozliczeń w innych bankach.

Rachunki oszczędnościowe

Wszelkiego rodzaju konta oszczędnościowe gromadzą nadwyżki finansowe swych właścicieli. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest nieco wyższe niż w przypadku depozytów bieżących. Tu jednak deponent nie może tak swobodnie zarządzać swoim kapitałem. Przelewy, czy też wypłaty z konta oszczędnościowego należą najczęściej do najdroższych operacji w swej grupie, stąd stają się nieopłacalne. Aby umożliwić jednak pewną swobodę finansową banki oferują także bezpłatne wypłaty zgromadzonego kapitału z konta oszczędnościowego, zazwyczaj w liczbie jednej operacji na miesiąc. Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie pozwalające na zwiększenie wartości oszczędności, jednak te wyniki finansowe są zazwyczaj niższe niż w przypadku lokat terminowych.

Rachunki lokat terminowych

Lokaty bankowe należą do depozytów umożliwiających oszczędzanie. Oczywiście pieniądze można odkładać w domu, do przysłowiowej skarpety, jednak wraz z upływem czasu stracą one na wartości za sprawą zmian zachodzących w gospodarce kraju, o czym mówi nam inflacja. Wykorzystanie lokaty terminowej oznacza, że wartość środków finansowych odłożonych w formie depozytu pozostanie na podobnym poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują oprocentowanie lokat przewyższające wartość inflacji, oraz podatku od dochodów kapitałowych, dzięki czemu możliwe staje się nie tylko oszczędzanie, ale i uzyskanie pewnego zysku finansowego.

Rachunki walutowe

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.