Zarówno szafy wnękowe, jak i garderoby, nie muszą dziś stanowić jedynie połączenia półek i drążków przeznaczonych na wieszaki. Dziś producenci oferują różnorodne akcesoria meblowe, które sprawdzają się jako interesujące dodatki poprawiające funkcjonalność szafy. W końcu jeśli coś działa dobrze, zawsze może działać jeszcze lepiej.

Akcesoria meblowe stanowiące wyposażenie wewnętrzne w szafach i garderobach może znacznie poprawić funkcjonalność przestrzeni przeznaczonej do przechowywania. Jakie możliwości oferują te dodatki, oraz w jaki sposób zwiększają komfort, warto przeczytać poniżej.

Elementy wysuwane

Wszelkiego rodzaju szafy i schowki można wyposażyć w elementy wysuwane, przede wszystkim szuflady, ale i wysuwane kosze, półki, czy też wieszaki.

Zarówno kosze, jak i szuflady sprawdzają się niemal w każdym mieszkaniu i domu jako idealne miejsce do przechowywania drobiazgów, bielizny, czy kosmetyków. Wysuwane półki mogą poprawić funkcjonalność głębokich szaf, w których trudno jest sięgnąć do przedmiotów umieszczonych w dalszym rzędzie. Wysuwane wieszaki mają różne przeznaczenie, począwszy od wieszaków na krawaty, które zajmują niewielką szerokość szafy, a mogą elegancko uszeregować wiele krawatów, przez wieszaki na spodnie, po wysuwane wieszaki poprzeczne, które umożliwiają wieszanie rzeczy w wąskich szafach i wnękach. Coraz większym powodzeniem cieszą się również wysuwane półki na buty, które w kilku rzędach mieszczą wiele par butów, a dostęp do par umieszczonych w tylnej części ułatwia właśnie wysunięcie półki.

Kosze do szaf, pudła i pudełka

Pudło z pokrywką

Pudło z pokrywką
fot. Meble VOX

Akcesoria meblowe to nie tylko elementy montowane na stałe. Ogromną praktykę w ułatwianiu życia posiadają różnego rodzaju kosze do szaf, kufry, pudła i pudełka. Wykonywane są z różnych materiałów, od tektury, przez tworzywa sztuczne i metal, po materiały naturalne, tj. drewno, trawy, bambus, wiklina, czy rattan. Pudła układane wewnątrz szaf nie muszą należeć do najpiękniejszych, ważne jednak, aby były trwałe, a jeśli rzeczy będą w nich przechowywane przez dłuższy czas, warto zastanowić się nad umożliwieniem wymiany powietrza w pojemniku.

Podobnie jak skrzynki narzędziowe, pojemniki produkowane z myślą o biżuterii, czy niewielkich elementach odzieży, mogą być wyposażone w przegródki ułatwiające zachowanie porządku. Paski, zegarki, apaszki, każde może znaleźć dla siebie własne miejsce, które zapewniają organizery.

Porządkowanie obuwia

Kobiety kochają buty, a przynajmniej bardzo je lubią. Stąd w szafach wielu kobiet znajduje się przynajmniej kilka par butów na specjalne okazje. Ich uporządkowaniem zajeli się profesjonaliści, prześcigając się w ciekawych rozwiązaniach przeznaczonych zarówno na obuwie damskie i męskie.

Listę propozycji otworzyć mogą organizery wykonywane z przeźroczystego tworzywa, które swym wyglądem przypominają walizki, bądź zawieszane półki do szaf, które wiesza się na drążkach. Są one zamykane zamkiem błyskawicznym, dzięki czemu do szafy nie przenikają nieprzyjemne zapachy.
W praktyce sprawdzają się również wysuwane półki, tradycyjne, bądź szuflady wyposażone w drążki odpowiadające kształtem kopytom szewskim.
Kolejnym rozwiązaniem, szczególnie często wykorzystywanym w szafkach na buty, są półki wykonane z dwóch drążków, na których układane są buty. Półki te mogą być wykonane jako pojedyncze elementy, bądź połączone ze sobą w postaci wysuwanej półki.

Drążki ubraniowe i wieszaki

Drążki ubraniowe i wieszaki stanowią bardzo istotny element, przydatny w każdym domu i mieszkaniu. Wyprasowane przed powieszeniem ubrania, jeśli nie wiszą w zbyt dużym zagęszczeniu, często nadają się od razu do założenia. Ważne jest jednak odpowiednie rozmieszczenie drążków, aby uzyskać odpowiednią ich długość.

W zależności od rozmiarów szaf, możliwe jest zastosowanie kilku rodzajów rozwiązań. Zwykłe drążki można powiesić na różnej wysokości, jednak jeśli znajdą się zbyt wysoko, trudno będzie z nich korzystać. Rozwiązania alternatywne to pantograf i wysuwane wieszaki poprzeczne. Pantograf, czyli opuszczany drążek ubraniowy, montuje się w szafach wysokich. Mocowanie znajduje się na średniej wysokości, na której później będą udostępniane rzeczy. Po podniesieniu ramion drążek znajduje się w najwyższym położeniu, do którego trudno normalnie dosięgnąć. Wysuwane wieszaki na ubrania mogą być montowane w wąskich szafach lub nawet poza szafami, zwiększając przestrzeń do wieszania ubrań.

Półki z tkaniny, kieszenie

Wszelkie odmiany półek wykonanych z tkaniny, przystosowanych do wieszania w szafie na drążku ubraniowym, pozwalają na zwiększenie przestrzeni do przechowywania, jeśli użytkownikom zależy na ilości przechowywanych przedmiotów, a nie ich stopniu zgniecenia.
Nieco podobną funkcję pełnią kieszenie, które można powiesić na ścianie, czy na drzwiach szafy, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz szafy.

Sprzęty gospodarstwa domowego

Poza udogodnieniami przeznaczonymi typowo do przechowywania ubrań wykorzystać można również różnego rodzaju pojemniki i uchwyty przeznaczone dla sprzętów gospodarstwa domowego. Przykładem mogą być tu uchwyty na żelazko czy odkurzacz, które mogą zostać zamontowane w szafach i garderobach..

Tagi: , , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.