Szafy wnękowe i garderoby z roku na rok zyskują na popularności. W związku z rosnącym zainteresowaniem i dostępnością narzędzi wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie szafy lub garderoby, czasem zapominając o wentylacji, której zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych dla przechowywanych przedmiotów.

Wentylacja szaf i garderób jest ważnym aspektem związanym z meblarstwem, czasem jednak pomijanym przez niedoświadczonych majsterkowiczów. Brak odpowiedniej wentylacji może okazać się przyczyną powstawania pleśni, czy zalęgnięcia się owadów tj. mole. Najbardziej narażone są szafy umieszczone w sąsiedztwie mostków termicznych lub słabo izolowanych ścian. Szczególnie problem jest widoczny na poddaszach, gdzie cyrkulacja powietrza jest nieco utrudniona przy ścianach kolankowych, a zimne ściany mogą powodować kondensację wilgoci z powietrza na ich powierzchni.

Najprostszym mechanizmem pozwalającym na zapewnienie minimum wentylacji, głównie w garderobie, jest umieszczenie w dwóch przeciwległych ścianach otworów wentylacyjnych, z których jeden będzie znajdował się przy podłodze, a drugi u szczytu ściany, podobnie jak w łazience. Można wykorzystać ten sam mechanizm montując drzwi łazienkowe do garderoby, oraz kratkę wentylacyjną do przyległego pomieszczenia, najlepiej wyposażonego w kanał wentylacyjny.

Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kanałów wentylacyjnych, które mają swój wlot w garderobie. Jest to jednak luksus, który rzadko jest uwzględniany przez projektantów budynków.

W przypadku szaf wnękowych zapewnienie wentylacji jest trudniejsze. Jeśli są to szafy stanowiące analogię dla szaf ubraniowych, dodatkowa wentylacja może okazać się zbędna. Jednak jeśli wewnątrz mają być przechowywane ubrania wierzchnie, czy obuwie, warto wykonać otwory wentylacyjne. Mogą to być eleganckie kratki wentylacyjne, czy fragmenty drzwiczek wykonane z kratki: drewnianej, bambusowej, czy z tworzywa sztucznego. Same drzwi do szafy mogą zostać podcięte bądź od razu zamontowane w mniejszym rozmiarze – skrócone do dołu i góry.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.