Rosnąca popularność szaf wnękowych spowodowała, że producenci przedstawiają swym odbiorcom coraz to ciekawsze rozwiązania dla drzwi do szaf. Udoskonalane, wzmacniane, wyciszane systemy drzwi pozwalają dziś na znacznie większą swobodę w doborze wypełnień, zarówno łączenia różnych materiałów, jak i ich ciężaru. Możliwe jest również wykorzystanie systemów bezprogowych, bądź z przeznaczeniem pod skosy.

Zasadniczo, współczesne systemy drzwi do szaf wnękowych oparte są o cztery mechanizmy. Pierwszym, najczęściej kojarzonym z tymi meblami, jest system drzwi przesuwnych. Jednak wykorzystuje się również system drzwi składanych, przesuwno-składanych oraz tradycyjne drzwi rozwierane. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. To przyszły użytkownik musi stwierdzić, na jakich cechach najbardziej mu zależy.

Drzwi przesuwne

System przesuwny jest systemem najczęściej wykorzystywanym w szafach wnękowych. Pozwala na niezwykle bliskie ustawienie innych elementów wyposażenia mieszkania w sąsiedztwie szafy, co jest jego główną zaletą. Wymaga jednak kilku centymetrów na głębokości szafy oraz przynajmniej 90 cm szerokości szafy. Przy tym wymiarze uzyskiwany jest otwór o szerokości do 43 cm, jeśli zastosuje się dwie prowadnice. Dopiero przy trzech skrzydłach otrzyma się dostęp do wnętrza szafy o szerokości do 57 cm.

Dla tego systemu drzwi producenci proponują kilka mechanizmów jezdnych, opartych na:

  • górnym torze jezdnym (drzwi podwieszane),
  • górnym i dolnym torze jezdnym.

Drzwi podwieszane, czyli bezprogowe, mają wiele zastosowań. Sprawdzają się jako drzwi do garderoby, a także w wielu szafach. Tor górny został tu odpowiednio wzmocniony, aby wytrzymał ciężar nawet dużych drzwi, otrzymał również solidne rolki, pozwalające na przenoszenie dużego ciężaru.

Systemy oparte o dwa tory jezdne mogą być podwieszane, bądź posiadać mechanizm opierający ciężar drzwi o tor dolny. Te ostatnie sprawdzają się w projektach, dla których trudno jest uzyskać możliwość podwieszenia drzwi, np. na poddaszach, gdzie tor górny montowany jest do płyt kartonowo-gipsowych, stanowiących najczęstsze wykończenie poddaszy. Dla zasady należy wspomnieć, że producenci przygotowali również drzwi podwieszane dla poddaszy, przeznaczone typowo pod skośne ściany.

Drzwi składane

Drzwi składane idealnie nadają się do wnęk wąskich, bądź w miejsca, gdzie użytkownikom zależy na szerokim dostępie do wnętrza szafy, a drzwi rozwierane mogłyby kolidować z jednej strony z innymi elementami wyposażenia mieszkania, np. innymi drzwiami. Uzyskana płaszczyzna drzwi znajduje się w jednej linii, pozbawionej uskoków, dzięki czemu tego typu drzwi mogą również służyć za podłoże dla ciekawej fototapety lub grafiki.

Mechanizm jezdny drzwi składanych opiera się o górny tor jezdny oraz zaczepy umieszczone z jednej ze stron, przytwierdzające skrzydło do podłoża i toru górnego. Poszczególne płaszczyzny drzwi połączone są ze sobą za pomocą trwałych zawiasów składanych.

Drzwi przesuwno-składane

Drzwi przesuwno-składane stanowią rozwinięcie dla dwóch poprzednich systemów. Podobnie jak drzwi składane jedno skrzydło drzwi potrzebuje mniej miejsca przed szafą niż tradycyjne drzwi. Podobnie jak system przesuwny, drzwi te można swobodnie przesuwać na długości prowadnicy.

Zastosowanie? Możliwość otwarcia szafy wnękowej na całej długości, co daje swobodę korzystania z domowego biura, możliwość zabudowania kina domowego, pracowni artystycznej, a nawet podzielenia pomieszczenia na okres przyjmowania gości. Ruchoma ścianka daje się łatwo obsługiwać i może oddzielać aneks kuchenny od reszty pomieszczenia, gdy przyjmowani są goście.

Drzwi otwierane tradycyjnie

Szafy wnękowe wyposażone w drzwi otwierane tradycyjnie (drzwi rozwierane) są najpłytsze w porównaniu z innymi systemami. W przeciwieństwie do nich wymagają jednak zachowania sporej wolnej przestrzeni przed szafą, nawet 60 cm. W przeciwnym wypadku niemożliwe okaże się otwarcie drzwi.

Stosując drzwi otwierane można pokusić się o wykonanie szafy o ciekawym geometrycznym wzorze. Niezależnie, czy drzwi będą dzieliły płaszczyznę regularnie, czy zostanie wprowadzona pewna nieregularność, efekt może okazać się bardzo interesujący. Jednak wykorzystanie rzucającego się w oczy podziału nie powinno być wykorzystywane w pomieszczeniach przepełnionych innymi elementami wyposażenia, aby nie osiągnąć wrażenia ciągłego nieporządku.

Tagi: , , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.