Znaczna liczba gospodarstw domowych w kraju posiada przynajmniej jeden samochód. Samochody te jednak muszą znaleźć dla siebie miejsce w czasie, gdy ich użytkownicy odpoczywają w domu. Choć garaż zazwyczaj wydaje się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, w pewnych sytuacjach nie znajduje zastosowania. Alternatywę stanowią wiaty garażowe.

Wiaty garażowe posiadają wiele zalet, które sprawiają, że stały się one bardzo popularne w wielu krajach, niejednokrotnie znacznie przewyższając swą liczbą ilość budowanych garaży.

Materiały budowlane i estetyka

Wiaty garażowe wykonywane są z wykorzystaniem różnych technologii, dzięki czemu można je dopasować do aranżacji przestrzeni wokół domu, ogrodu, czy działki. Konstrukcje wiat wykonywane są zarówno z impregnowanego drewna, jak i aluminium czy stali, jeśli wymaga tego duże obciążenie poszycia dachowego. Same pokrycia dachowe wykonywane są natomiast z tradycyjnych materiałów lub nowoczesnych, czyli płyt poliwęglanowych, zyskujących coraz większą popularność dzięki posiadanym właściwościom. Wykorzystuje się PVC trapezowe, płyty poliwęglanowe, dachówki ceramiczne, dachówki bitumiczne, blachodachówki, papę oraz łupek.

Płyty poliwęglanowe są materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie promieniowania UV. Istotną ich zaletą jest lekkość i elastyczność, która ułatwia montaż.

Obecnie produkowane wiaty garażowe wykonywane są jako produkty estetyczne, dopasowujące się do określonego stylu architektonicznego. Dzięki możliwości barwienia konstrukcji, zarówno drewnianej, jak i wykonanej ze stopów metali, można je wykonać w sposób odpowiadający oczekiwaniom estetycznym.

Pokrycia dachowe, w zależności od wybranych materiałów, także sprawdzają się w przypadku różnych aranżacji. Płyty poliwęglanowe są idealne dla nowoczesnego budownictwa, choć wiaty pokryte w ten sposób można powiązać tematycznie z klasycznym otoczeniem za pośrednictwem drewnianej konstrukcji. Wiaty pokryte dachówką lub łupkiem idealnie komponują się z budynkami o klasycznym profilu. Zarówno tworzywa sztuczne, jak i dachówki czy nawet łupek, dostępne są w różnej kolorystyce, która szczególnie widoczna jest w przypadku barwionych płyt poliwęglanowych. Te ostatnie, w postaci przeźroczystej, zapewniają świetne doświetlenie wiaty, dzięki czemu nawet w przypadku wyposażenia wiaty w lekkie zabudowy płotowe, nie ma konieczności doświetlania wiaty w godzinach dziennych.

Montaż wiaty garażowej

Wiaty można wykonać samodzielnie, jednak dla osób nie wprawionych w tego typu pracach, czyli sporej części społeczeństwa, wiaty garażowe sprzedawane są jako gotowe do montażu zestawy. Przy trudniejszych warunkach architektonicznych, np. nietypowych wymiarach działki, możliwe jest również zamówienie wiaty wykonanej pod konkretny wymiar.

Montaż wiat, szczególnie w przypadku wiat o lekkim pokryciu poliwęglanowym, możne wykonać we własnym zakresie. Jednak i tu właścicieli wiat może wyręczyć profesjonalny serwis lub ekipa budowlana.

Jedną z zalet wiat jest możliwość ich demontażu i montażu w innym miejscu. Nie dotyczy to wszystkich wiat, choć wszystkie łatwiej dają się przenosić niż garaże. Najmniej komplikacji spotyka właścicieli wiat wykonanych z konstrukcji metalowych oraz pokryć z tworzyw sztucznych czy blachodachówki.

Użytkowanie wiaty garażowej

Użytkowanie wiaty garażowej nie jest trudniejsze od garażu. Wymagają jednak konserwacji, szczególnie jeśli są wykonane z drewna. Zapewnienie długowieczności wymaga impregnowania, bez którego drewno może szybko ulec zniszczeniu.

Owalne pokrycia poliwęglanowe są szczególnie łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie zalegają na nich liście, ani śnieg.

Koszty zakupu

Garaże samochodowe posiadają ogromną zaletę dla osób chcących uchronić własny samochód przed wandalizmem, łatwiej je również umiejscowić na niewielkiej działce, łącząc z bryłą budynku. Są one jednak kilkakrotnie droższe niż wiaty garażowe, które można kupić już w cenie kilku tysięcy złotych.


Jak widać, wiaty garażowe to nie tylko tańsza opcja garażu, ale równorzędna alternatywa, która choć nie zapewnia przestrzeni magazynowej, zabezpiecza samochód przed działaniem sił natury, zapewniając jednocześnie odpowiednią prezencję.

Tagi: , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.