Moczenie nocne, inaczej enureza, jest problemem ogólnie znanym wielu rodzicom, jednak o ile jego pierwotna postać jest naturalna i wynika z niedojrzałości organizmu dziecka, tak wtórne moczenie nocne i moczenie dzienne należą do problemów, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy, zarówno natury medycznej, jak i psychologicznej.

Gdy po kilku miesiącach przesypianych sucho nocy powraca, czy nawet występuje po raz pierwszy, zjawisko moczenia nocnego, mamy do czynienia z problemem, który określa się wtórnym moczeniem nocnym. Moczenie dzienne jest to natomiast brak kontroli nad pęcherzem w ciągu dnia. Oba problemy mogą wynikać z niedojrzałości systemów kontrolujących opróżnianie pęcherza, czyli kontroli zwieraczy, tak w sposób świadomy, jak i nieświadomy. Często problemy te jednak wynikają z odmiennych przyczyn, wśród których można wymieniać różnego rodzaju choroby oraz urazy psychiczne.

Wiele chorób, a nawet przejściowych dolegliwości, może wywoływać moczenie się u dziecka. Zakażenia bakteryjne i infekcje wirusowe układu moczowego, ząbkowanie, które przebiega u starszych dzieci posiadających już kontrolę nad własnym organizmem. Znacznie częściej oddają mocz także dzieci posiadające problemy z zaparciami. Ucisk pęcherza moczowego powoduje znacznie szybsze jego opróżnianie, co utrudnia suche przespanie nocy. Problemem mogą być również poważniejsze choroby, które osłabiają organizm dziecka.

Wśród urazów psychicznych mogą znaleźć się doświadczenia bardzo zwyczajne, które jednak i u dorosłego człowieka potrafią wywołać niepokój. Przykładem może być przeprowadzka, zmiana przedszkola, zmiana szkoły, a nawet zmiana opiekunki. Niewielka grupa przypadków jest jednak doświadczona znacznie silniej, żyjąc w rozbitej rodzinie, będąc świadkiem przemocy, a nawet będąc ofiarą przemocy.

Wszelkie nawroty wtórnego moczenia nocnego, czy moczenie dzienne, a nawet przedłużające się pierwotne moczenie nocne, wymagają dokładnego ustalenia przyczyny występowania problemu. Poza sposobami leczenia tj. wizualizacja, czy alarmy wybudzeniowe, opisanymi w artykule Moczenie nocne – wspierajmy nasze dzieci, może okazać się potrzebna specjalistyczna pomoc urologa, a nawet psychologa dziecięcego.

Tagi: , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.