Krajobraz gór i górskie powietrze to wspaniała możliwość aktywnego odpoczynku. Kamieniste ścieżki lub trawiaste trakty. Wysokie drzewa i jagodowe polanki. Wszystkie te piękne okoliczności przyrody znaleźć można na obszarze Ziemi Kłodzkiej. Od delikatnych wzgórz po górskie premie, z którymi nie wprawiony w bojach turysta może mieć pewne problemy.
Szlak górski prowadzący na szczyt Śnieżnika
Osobom początkującym lecz czującym się na siłach na całodzienną wędrówkę, oraz osobom średnio zaawansowanym, chcącym obejrzeć fantastyczne widoki górskich ścieżek, można zaproponować ciekawą trasę widokową przez cztery większe górskie szczyty znajdujące się w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Oprócz górskich widoków warto się również zachwycić wnętrzem Jaskini Niedźwiedziej, dzięki czemu wycieczka w góry może stać się jednocześnie ciekawszą trasą edukacyjną.
Stronie Śląskie
Dogodnym miejscem startu i mety trasy turystycznej jest miejscowość Stronie Śląskie, w której znajduje się Huta Szkła Kryształowego Violetta. Wiele osób może być zainteresowanych jej zwiedzeniem i zapoznaniem się z realiami pracy hutników. [www.violetta.com.pl]
Jaskinia Niedźwiedzia
Ze Stronia prowadzi łagodny żółty szlak w kierunku Rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia, znajdującego się u podnóża góry Stroma. Do samej Jaskini dojść można w około dwie godziny.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie zachwyca unikalnym mikroklimatem i możliwością swobodnego przejścia trasy wygodnym chodnikiem, dzięki czemu poradzą tu sobie również dzieci. Oprócz szaty naciekowej można obejrzeć nie oczyszczone kości plejstoceńskich zwierząt, w tym szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, oraz film na temat jaskini. [www.jaskinia.pl]
Śnieżnik
Dalszy ciąg żółtego szlaku prowadzi w kierunku czeskiej granicy i góry Śnieżnik (1425 m n.p.m.) W drodze na szczyt można pozwolić sobie na chwilę oddechu przed schroniskiem "Na Śnieżniku", gdzie po średnio godzinie wędrówki, będzie można nabrać sił przed dalszą wędrówką i dość kamienistym podejściem.
Podejście to można nazwać trasą przyjemności o smaku jagodowym. Należy jednak pamiętać, że wejście prowadzi wzdłuż granicy państwa i jeśli zbytnio się zboczy w poszukiwaniu doznań wizualnych lub smakowych, można zostać spisanym.
Wejście na szczyt może zająć 40 minut, natomiast zejście - połowę tego czasu.
Żmijowiec, Jaworowa Kopa i Czarna Góra
W dalszą drogę wybiera się tą samą trasą, którą weszło się na szczyt, lecz na Przełęczy Śnieżnickiej (25 min) gdzie rozdzielają się górskie szlaki, zamiast kontynuować wędrówkę szlakiem żółtym, wybieramy szlak czerwony. W pierwszej kolejności prowadzi on na łagodną trasę przez Żmijowiec, a następnie na pierwszy szczyt Jaworowa Kopa (1183 m n.p.m., 1 godzina 20 minut), niewielką Przełęcz Pod Jaworową Kopą (1132 m n.p.m.) i fantastyczny szczyt Czarna Góra (1205 m n.p.m.). Widoki z trasy i wieży widokowej są przepiękne i warte zapamiętanie na długie lata, utrwalenia na fotografiach.
Bez wchodzenia na wieżę, trasa od Jaworowej Kopy po zejście z Czarnej Góry zajmuje około 40 min, jednak jak tu nie zatrzymać się na szczycie?
Od Jaworowej Kopy, prowadzący szlak czerwony łączy się z zielonym, który poprowadzi wędrowców z powrotem do Stronia Śląskiego. Przez pewien czas trasy turystyczne biegną tymi samymi ścieżkami. Zejście z Czarnej Góry prowadzi kamienistą i stromą, dla początkujących, trasą. Jednak przyjemność i duma jaką się odczuwa u podnóża góry warta jest zmęczenia mięśni.
Ważne jest, aby na tą trasę wziąć odpowiednie obuwie, najlepiej buty górskie, które zapewnią dobrą przyczepność i zminimalizują prawdopodobieństwo poślizgnięcia się czy obtarcia stóp.
Na Przełęczy Puchaczówce można w razie potrzeby złapać autobus do Stronia lub zamówić dowóz, jeśli ktoś znajomy mógłby przyjechać. Jeśli zmęczenie nie jest jeszcze nazbyt drastyczne, trzeba się przygotować na wędrówkę pięknymi leśnymi traktami, która do samego centrum Stronia będzie trwać jeszcze około dwóch do dwóch i pół godziny.
Tagi: buty górskie, Czarna Góra, górskie szlaki, szlaki turystyczne, wycieczka w góry