Zimowa aura, z ogromem bieli skrzącej się wokół i spadającej z niebo, potrafi wiele dzieci natchnąć do niesamowitych wręcz zabaw. Dla rodziców ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie dziecka do codziennych wycieczek. Warto się zastanowić, jakie cechy powinny posiadać poszczególne części dziecięcego stroju. Zimowe buty dla dziecka.

Współczesna oferta zimowego obuwia dziecięcego potrafi przytłoczyć rodziców udających się do sklepu po swój pierwszy tego rodzaju zakup. Zdarza się, że i bardziej doświadczeni w temacie rodzice nie czują się pewniej stając przed sklepowymi półkami z pociechą u swego boku. Aby choć nieco przygotować się do tego doświadczenia warto wcześniej określić cechy, jakie powinno spełnić obuwie.

Wielu rodziców rozpoczynając poszukiwania zimowego obuwia, w pierwszej chwili kieruje się jego fasonem i kolorem. Jednak jeśli jest to bardzo istotny aspekt w przypadku butów młodzieżowych, dla małego dziecka priorytet powinny stanowić cechy jakościowe.

Materiał to podstawa produktu

Obuwie zimowe jest dość specyficzne, ponieważ musi zapewnić dziecku komfortowe warunki w różnych warunkach zewnętrznych. Śnieg, woda, lód oraz przejmujący wiatr i chłód. W każdym przypadku buty powinny jednakowo chronić małego człowieka.

Zimowe buty dla dziecka wykonywane są z różnych materiałów. Począwszy od skóry i nubuku wyłożonego futerkiem, dodatkowego wyposażonego w membrany z GoreTexu, przez kombinacje tych materiałów z materiałami tekstylnymi o różnej jakości i ociepleniem wełnianym, po typowo tekstylne śniegowce dziecięce z 'ogumowaną' dolną częścią buta.

Materiał zewnętrzny

Zarówno skóra naturalna jak nubuk uznawane są za materiały pozwalające oddychać stopie. Jednak mają swoją wadę. Gdy dziecko będzie brodziło w kałuży lub roztapiającym się śniegu każdy skórzany bucik zacznie przeciekać. Rozwiązaniem są membrany oddychające tj. GoreTex, BRTKtex, pozwalające na odprowadzanie wilgoci wydzielanej przez stopę, a jednocześnie zabezpieczające przed napływem wilgoci z zewnątrz.

Współczesne materiały tekstylne również zapewniają odpowiednie warunki dla zdrowia dziecięcej skóry, zatem wybór butów tekstylnych nie musi oznaczać szkody dla dziecka. Równie często jak buty z materiałów naturalnych są wyposażane w membrany oddychające.

Dodatkowe ogumowania zabezpieczają przed znacznym poziomem wilgoci w czasie roztopów lub po prostu deszczowej zimy.

Ocieplenie

Wewnętrzne ocieplenie także cechuje znaczna różnorodność. Często wykonywane jest z owczej wełny, która zapewnia dziecku świetną termoizolację. Jednocześnie, przy wyższych temperaturach zewnętrznych, wełna zapobiega przed przegrzaniem.

Innym materiałem ocieplającym obuwie dziecięce jest Wolle, materiał który w 80 % składa się z wełny.

Membrany oddychające

Wśród membran chroniących buty dla dzieci przed wilgocią z zewnątrz, także kałużami i błotem, można wymienić goretex, SympaTex i SympaTex Reflexion, BRTKtex.

GoreTex to membrana i nici oparte na teflonie. Produkowana tkanina należy do gatunków oddychających, a jednocześnie wodo i wiatroodpornych. Sympatex jest natomiast membraną wykonaną z poliestru, w 100 % wodoodporną, wiatroodporną i biodegradowalną. Wersja Reflexion pozwala dodatkowo na zmniejszenie utraty energii cieplnej o kilka stopni.

Podeszwa

Bardzo istotnym elementem obuwia zimowego jest jego podeszwa. Powinna zapewniać dziecku stabilność na każdym podłożu, a wraz z wkładką wewnętrzną, odpowiednią izolację stopy.

Materiałem wykorzystywanym do wykonania podeszwy są między innymi termokauczuk i poliuretan. Materiały te zapewniają odpowiednie właściwości antypoślizgowe oraz elastyczność tak istotną dla rozwoju dziecka. Dodatkowe właściwości antypoślizgowe zapewnia prawidłowo zaprojektowany bieżnik, który odprowadzi ciecz poza obręb buta. Zapobiegnie to przypadkowym upadkom i kontuzjom.

Wkładki w butach dziecięcych coraz częściej pokrywane są również warstwą folii aluminiowej, która dodatkowo zatrzymuje ciepło odbite. Wkładki silnie wyprofilowane oraz same wkładki ortopedyczne stanowią niepotrzebny zakup w przypadku dziecka, które nie dostało odpowiedniego zalecenia od specjalisty.

Elastyczność i waga

Dla zdrowia dziecka istotna jest elastyczność materiałów, z jakich wykonano obuwie. Z jednej strony zapobiega ona powstawaniu otarć, z drugiej umożliwia dość swobodny ruch. Ograniczenie ruchów, szczególnie u małych dzieci, może je zniechęcić do aktywnej zabawy. Może również wywołać wykształcenie wad rozwojowych.

Równie ważna jest waga obuwia. Buty zimowe z założenia są cięższe niż buty przeznaczone na inne pory roku, ważne jednak, aby nie były one nazbyt ciężkie, ponieważ mogą zniekształcić delikatne dziecięce stawy.

Jak dobrać rozmiar butów zimowych

Buty klasyczne przeznaczone na zimę zazwyczaj są bytami wysokimi, sięgającymi ponad kostkę w mniejszym lub większym stopniu.

Choć kusząca jest perspektywa kupienia butów zimowych, które mogłyby posłużyć dziecku dwa sezony, nie warto utrudniać mu i tak ciężkiego poruszania się w krępującym ubraniu. Buty dziecięce są zazwyczaj dopasowane do kształtu stóp, zatem w większych butach stopa dziecka będzie się przesuwać, dziecko będzie się częściej przewracać, nie tylko brudząc ubranie, ale i wystawiając się na ryzyko kontuzji.

Zimowe buty dla dzieci powinny posiadać około 1 do 1,5 cm zapasu, który pozwoli na rozszerzanie się stopy w czasie chodzenia. Powinien być mierzony w skarpetach lub rajtuzach, które dziecko będzie nosić w zimie.

Buty powinny również zapewnić dziecku odpowiednią przestrzeń w okolicy palców. Szczególnie małe dzieci uwielbiają nimi poruszać i nie powinno ograniczać się im tej możliwości.

Pięta dziecka powinna zostać otulona przez zapiętek, jednak nie może on być zbyt sztywny, ślizgający się po stopie, ponieważ może spowodować obtarcia i zniekształcenia stopy.

Tagi: , , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź do wpisu “Zimowe obuwie dla dzieci – w trosce o małe stópki”

  1. acia pisze:

    Z tymi kałużami to jest tak,że nie trzeba do dziecka mówić „hop” kiedy dziecko jest przed kałużą.A tak pięknie rozchlapuje się woda z kałuży.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.