W pogoni za realiami dzisiejszego świata, zarówno dzieci jak i rodzice, tracą ze sobą kontakt. Coraz trudniej jest im rozwinąć umiejętność wzajemnego zrozumienia i poszanowania swoich potrzeb. Coraz trudniej jest znaleźć płaszczyznę porozumienia.

Coraz więcej tematów wynikających w trakcie wychowywania dzieci zalicza się do trudnych tematów. Nie tylko ze względu na lęki i ból z nimi powiązanych, ale także ze względu na bagatelizację ich wczesnych oznak.


Podobnie jak my, dzieci nie zawsze potrafią wytłumaczyć sobie przyczyny prowadzące do niektórych sytuacji. Szczerze powiedziawszy to ze względu na mniejszy bagaż życiowy, dużo rzadziej udaje się im wszystko ze sobą powiązać. Zaczynają szukać winnych w innych osobach, innych zdarzeniach, a bywa że i w zewnętrznej sile jaką jest los. Czasem o wszystko oskarżają siebie.

Czasem bajka będzie najodpowiedniejszym sposobem dotarcia do dziecka. Świat w nich opisany często jest bliższy dziecku niż rzeczywistość. Ciekawi, często podobni do dzieci bohaterowie, fantastyczne przygody i język zrozumiały dla dzieci w różnym wieku, wszystko to sprawia, że młodzi ludzie łatwiej przeżyją trudne sytuacje i zrozumieją, że z lękami można sobie poradzić. Często taka literatura przynosi dzieciom dużą ulgę połączoną z radością wynikającą z rozwinięciem nowej umiejętności.

Bajkoterapia może nauczyć dzieci rozważnej odwagi, pozwoli nie ulegać panice w trudnych sytuacjach i zaradzi częstemu dziś przeświadczeniu o bezradności wobec losu.

Bajki terapeutyczne, poza przygodą, która ma zaciekawić czytelnika, główny nacisk stawiają na przedstawienie właśnie przyczyn zdarzeń. Ponieważ w bajkach tych to ich bohaterowie popełniają błędy i przeżywają lęki, dzieci chętniej się z nimi zapoznają. Magia książki rozszyfruje przyczyny wielu problemów i nauczy dziecko podejmowania prób stawiania czoła przeciwnościom.


Zapoznanie się z bajkami terapeutycznymi przez rodziców, pokaże im w jaki sposób można tłumaczyć dziecku łańcuchy zdarzeń przyczynowo-skutkowe. Opiekunowie poznając schemat pisania bajek terapeutycznych nabędą umiejętność tworzenia magicznych historii w oparciu o napotkane w życiu rzeczywiste sytuacje.


Przedruk artykułu pochodzącego ze strony Bajkoterapia - BystreDziecko.pl.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.