Aranżacja ogrodu i działki, niezależnie czy jest to grunt wokół domu, czy ogródek działkowy, często dotyczy umieszczenia w planie elementów małej architektury. Fontanny, huśtawki, ławki, przydatnych sprzętów można wymieniać wiele.
Przestrzeń wokół domu stanowi przedłużenie przestrzeni mieszkalnych. Ile domów obywa się dziś bez garażu? W jak wielu ogrodach nie znajdzie się miejsca na ławkę, na której będzie można odpocząć? Uporządkowanie terenu wokół domu i wydzielenie w niej pewnych stref o określonym charakterze pozwala zapanować nad nieładem przynajmniej w podstawowym stopniu. Jednak w ogrodzie nie tylko porządek się liczy. Powinien on również zapewniać możliwość praktycznego wykorzystania gleby i wypoczynku w miłej atmosferze. W osiągnięciu tego celu pomagają obiekty małej architektury ogrodowej.
Obiekty małej architektury
Potocznie określeniem małej architektury określa się wiele elementów ogrodu, które jednak do nich nie należą. Według przepisów prawa budowlanego (ustawa Prawo budowlane, art. 3 pkt 4), obiektami małej architektury określa się niewielkie obiekty, tj.:
- obiekty kultu religijnego, czyli wszelkiego rodzaju kapliczki i figury,
- figury, posągi, fontanny i inne wodotryski,
- obiekty użytkowe, które służyć mają rekreacji, jak i utrzymaniu porządku, czyli urządzenia montowane na przydomowych placach zabaw i śmietniki.
Brak formalności, zgłoszenie, czy pozwolenie na budowę?
Ta sama ustawa w art. 29 wymienia obiekty małej architektury jako obiekty nie wymagające uzyskania pozwolenia budowlanego, dzięki czemu ich budowa staje się bardzo prosta i łatwa w przeprowadzeniu. Jedynie w przypadku budowy czy ustawienia tego typu obiektów architektonicznych w przestrzeni publicznej konieczne jest zgłoszenie budowy do właściwego organu (art. 30), oraz rozpoczęcie budowy po odczekaniu 30 dni od złożenia zgłoszenia. W tym czasie urzędnicy mają prawo zgłosić sprzeciw dla budowy, jeśli np. narusza ona miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni.
Tagi: mała architektura, pozwolenie budowlane, zgłoszenie budowy