Aranżacja ogrodu i działki, niezależnie czy jest to grunt wokół domu, czy ogródek działkowy, często dotyczy umieszczenia w planie elementów małej architektury. Fontanny, huśtawki, ławki, przydatnych sprzętów można wymieniać wiele.

Przestrzeń wokół domu stanowi przedłużenie przestrzeni mieszkalnych. Ile domów obywa się dziś bez garażu? W jak wielu ogrodach nie znajdzie się miejsca na ławkę, na której będzie można odpocząć? Uporządkowanie terenu wokół domu i wydzielenie w niej pewnych stref o określonym charakterze pozwala zapanować nad nieładem przynajmniej w podstawowym stopniu. Jednak w ogrodzie nie tylko porządek się liczy. Powinien on również zapewniać możliwość praktycznego wykorzystania gleby i wypoczynku w miłej atmosferze. W osiągnięciu tego celu pomagają obiekty małej architektury ogrodowej.

Anioł

Źródło: © Matt Ferrell - Fotolia.com

Obiekty małej architektury

Potocznie określeniem małej architektury określa się wiele elementów ogrodu, które jednak do nich nie należą. Według przepisów prawa budowlanego (ustawa Prawo budowlane, art. 3 pkt 4), obiektami małej architektury określa się niewielkie obiekty, tj.:

  • obiekty kultu religijnego, czyli wszelkiego rodzaju kapliczki i figury,
  • figury, posągi, fontanny i inne wodotryski,
  • obiekty użytkowe, które służyć mają rekreacji, jak i utrzymaniu porządku, czyli urządzenia montowane na przydomowych placach zabaw i śmietniki.

Brak formalności, zgłoszenie, czy pozwolenie na budowę?

Ta sama ustawa w art. 29 wymienia obiekty małej architektury jako obiekty nie wymagające uzyskania pozwolenia budowlanego, dzięki czemu ich budowa staje się bardzo prosta i łatwa w przeprowadzeniu. Jedynie w przypadku budowy czy ustawienia tego typu obiektów architektonicznych w przestrzeni publicznej konieczne jest zgłoszenie budowy do właściwego organu (art. 30), oraz rozpoczęcie budowy po odczekaniu 30 dni od złożenia zgłoszenia. W tym czasie urzędnicy mają prawo zgłosić sprzeciw dla budowy, jeśli np. narusza ona miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni.

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.