Mieszkając w bloku, niezależnie od tego, czy jest to budynek zamieszkany przez kilka rodzin, czy jest to budynek przeznaczony dla wielu rodzin, każdy szuka dla siebie odrobiny prywatnego miejsca na świeżym powietrzu. Nie każdy może pozwolić sobie na mieszkanie parterowe z przynależnym ogródkiem. Balkon natomiast nie zawsze spełnia wymagania mieszkańców. Alternatywą dla wymagających właścicieli wyższych pięter jest taras.

Dziś coraz większa liczba architektów uwzględnia indywidualne zapotrzebowanie mieszkańców miast i w projektach domów niskiej zabudowy wyznaczają większe powierzchnie balkonów. Na najwyższych zaś piętrach lokują tarasy o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych.

Użytkownicy tarasów zagospodarowują je według własnych potrzeb. Od wstawienia kompletu mebli tarasowych, stołu i krzeseł, oraz grilla, po pełną aranżację tarasu. Deski tarasowe, podkłady z kompozytu, prywatność zapewniona przez płoty osłonowe, rozkładane parasole lub markizy, donice z zielenią, kratki z pnączami, pergole i lampiony. Wszystko to może sprawić, że taras stanie się wspaniałą alternatywą dla ogrodu i miejscem rodzinnych spotkań.

Osłony tarasowe

Miejski taras dostarcza mieszkańcom wielu możliwości. Szeroka gama osłon tarasowych umożliwia zapewnienie odrobiny prywatności w tych miejscach, gdzie zostały zastosowane ażurowe balustrady. Większość osób decyduje się na montaż osłon z impregnowanych tkanin lub mat trzcinowych (osłony balkonowe). Tkaniny zazwyczaj wymagają zdjęcia na okres zimowy, ale w chwili obecnej dostępne są również modele odporne na zimowe warunki atmosferyczne. W każdym przypadku, tego typu osłony nie należą do trwałych rozwiązań. Podobnie ma się rzecz z matami z naturalnych materiałów (maty wiklinowe, bambusowe, z pędów paproci czy trzcinowe). Bez zabezpieczenia ich środkami impregnującymi już po roku użytkowania szarzeją i zamiast zdobić, zaczynają szpecić.

Podpowiedź. Jeśli wasza mata ma już nieprzyjemny odcień, możecie pokryć ją bejcą lub jeszcze lepiej, impregnatem z bejcą.

Przy większym budżecie można pokusić się o montaż ogrodzeń drewnianych, które można dostać w wielu seryjnie produkowanych rozmiarach, największy płot osłonowy to 180 na 180 cm. Pięknie prezentują się płotki z drewnianych desek, wykonane podobnie jak balustrady drewniane, te jednak najczęściej montuje się do wysokości 110 cm, czyli bezpiecznej wysokości standardowo montowanych balustrad.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.