Zarówno kobiety jak i mężczyźni lubią błyszczeć w towarzystwie. To umiłowanie uwagi nie omija również dzieci, które niemalże zawsze chcą wyglądać na dojrzalsze i doroślejsze niż są w rzeczywistości. W czasach kryzysu gospodarczego czy też mody na barwny wizaż blasku dodać może sztuczna biżuteria. Sztuczna, nie znaczy tu gorsza. Może być ona równie dizajnerska jak projekty wykonywane z zastosowaniem naturalnych materiałów.

Biżuteria syntetyczna wykonywana jest z różnych materiałów, poczynając od szkła a kończąc na tworzywach sztucznych. Sztuczne kamienie, imitacje bursztyny, kości słoniowej, plastikowe wisiory i kolorowe korale. W nieraz zaskakujących kombinacjach mogą stworzyć fantastyczny efekt, pozostający w pamięci jeszcze przez długi czas.

Bursztynowe barwy w sztucznej materii

Mieniący się wieloma odcieniami brązów i pomarańczy, iskrzący i ocieplający strój naturalny bursztyn należy do najczęściej podrabianych naturalnych materiałów. Ukochanie tego pięknego produktu Matki Natury spowodowało poszukiwanie odpowiedniego materiału zastępczego. W historii przemysłu sztuczny bursztyn produkowano z wykorzystaniem wielu surowców: celuloid, octan celulozy, żywice fenolowo-formaldehydowe, żywice fenolowe lane. Dziś wykorzystywane są nieco inne materiały, takie jak polistyren, polimetakrylan metylu, żywice akrylowe (np. Slocum imitation amber), żywice poliestrowe, żywice epoksydowe i żywice naturalne.

Współczesna jaszczurka zatopiona w sztucznym bursztynie Źródło: www.rynekjubilerski.pl/pokaz.php?kg=38&idk=71&id=494
Współczesna jaszczurka zatopiona
w polisterenie na podkładzie
z naturalnej płytki bursztynu
Fot. Gabriela Gierłowska
Źródło: www.rynekjubilerski.pl/
pokaz.php?kg=38&idk=71&id=494

Rolę bursztynu pięknie przejmują żywice:

  • Żywica akrylowa produkowana pod nazwą Slocum imitation amber przez Slocum Laboratories.
  • Lane żywice poliestrowe o barwie i formie niemal idealnie przypominającej naturalny bursztyn, a dzięki możliwości utwardzania w temperaturze pokojowej, wykorzystywane również do produkcji fałszywych inkluzji bursztynowych. W masie tej zatapiane są współczesne owady i fragmenty roślin.
  • Odmianą inkluzji zatapianych w żywicy poliestrowej jest sam naturalny bursztyn. Produkt otrzymywany w procesie produkcyjnym, tzw. polibern, jest stosowany w przemyśle jubilerskim i aranżacji wnętrz, między innymi w formie bransolet, lamp i naszyjników
  • Żywice epoksydowe i fenolowe stosowane są w celu wytwarzania ochronnych otoczek na współczesnych, miękkich żywicach naturalnych i kopalach.

Celuloid - imitacja kości słoniowej i rogu

Nowe sporty to dar dla wielu pokoleń. Tak też stało się w przypadku bilardu, który w XIX w. opanował Stany Zjednoczone napędzając popyt na kule bilardowe i kość słoniową, z której te produkowano. Oczywistą stała się chwila, gdy wzrost zapotrzebowania na ten materiał spowodował wstrzymanie dostaw.

Biznes kieruje się jednak swoimi prawami i producenci kul bilardowych postarali się o wyjście z patowej sytuacji. Jedna z firm ogłosiła konkurs na materiał zastępczy, stanowiący jak najlepszą imitację kości słoniowej. Wygraną odebrał John Wesley Hyatt prezentujący światu w 1868 roku celuloid. Związek ten szybko opanował produkcję, a dzięki modyfikacjom składu był wykorzystywany również jako imitacja rogu, szylkretu oraz sztuczny bursztyn. Ograniczeniem w stosowaniu go jako sztuczna biżuteria okazała się jego łatwopalność.

Naszyjnik Cado z polimetakrylanu metylu; Źródło: cado.pl/bizuteria/naszyjnik-cado-010/
Naszyjnik z polimetakrylanu metylu
Źródło: cado.pl/bizuteria/naszyjnik-cado-010

Szklane i metaliczne wisiory - polimetakrylan metylu

Powierzchnie gładkie niczym szkło, połyskujące jak metal, a zarazem lekkie i nie dające się łatwo rozbić. To cechy biżuterii wykonywanej z polimetakrylanu metylu (PMMA). Bogactwo otrzymywanych barw i łatwość kształtowania, czy zatapiania interesujących elementów w pleksi, dała jej szczególne miejsce w produkcji sztucznej biżuterii.

Sztuczne kamienie

Któż nie zna takich błyskotliwych 'minerałów' jak piasek pustyni, noc Kairu czy szmaragd Nilu. Niewiele jednak osób jest świadomych, iż nie są one naturalnymi kamieniami, lecz wytworem ludzkich rąk. Bazę dla nich stanowi barwne szkło awenturynowe, blask natomiast nadawany jest dzięki dodatkom opiłków metali, między innymi miedzi. Lśnienie tych klejnotów pięknie podkreśla sztuczne oświetlenie, wydobywające najmniejsze iskierki z kolczyków i naszyjników.

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.