Dzieci uwielbiają fast food. Frytki, nuggetsy, gyros, do tego cola lub inny niewyobrażalnie słodki napój. Zresztą, nie tylko dzieci przepadają za tego typu jedzeniem. Co je wyróżnia? Co sprawia, że całe rodziny świętują w lokalach szybkiej obsługi różnego rodzaju okazje?
Istnieje kilka powodów, dla których fast food’y wygrywają z tradycyjnymi posiłkami. Pierwszym jest właśnie tradycja. Posiłek w lokalu to miła alternatywa dla codziennego żywienia. Atrakcyjnie podany, odmienny w smaku, szeroko reklamowany, całkowicie inny od tego, co na co dzień gości na naszych stołach. Oto cały powód, dlaczego żywienie dzieci w dobie lokali szybkiej obsługi stało się tak problematyczne. Już tylko ten powód jest wystarczający, by sięgnąć po fast food.
Wielu rodziców traktuje wyjścia na „coś pysznego” jako nagrodę, np. za dobre efekty w nauce, czy nawet posprzątanie swojego pokoju. Jednak nie każdego rodzica stać na wyjście do dobrej restauracji. Fast food jest zdecydowanie tańszy, przez co i bardziej dostępny. Poza finansami liczy się również czas. Czas oczekiwania na smaczny posiłek w restauracji to przynajmniej 15 – 20 minut. W lokalu szybkiej obsługi jedzenie można dostać od ręki, bądź w kilka minut po złożeniu zamówienia. Zarówno młodzież, jak i młodsze dzieci, nie grzeszą cierpliwością. To kolejna przewaga tego typu punktów gastronomicznych.
Dodatkowym atutem może być fakt posiadania odpowiedniego przygotowania do obsługiwania dzieci. Lokale szybkiej obsługi, szczególnie te sieciowe, posiadają specjalnie przygotowaną dla dzieci ofertę, własne zestawy, zawierające nieco mniejsze porcje, urozmaicone zabawką. Każdy lokal posiada również krzesełko dla najmłodszych, dzięki czemu mogą oni swobodnie zjeść z pozostałymi członkami rodziny przy jednym stole. Mimo mijającego czasu nadal wiele restauracji nie jest przygotowanych na towarzystwo dzieci przy posiłku.
Nie bez znaczenia dla preferencji młodych ludzi pozostaje reklama obiegająca szerokim kołem cały świat. Młodzi ludzie nie lubią czuć się wyobcowani, chcą być trendy (choć to określenie jest już passe). Dlatego chodzą tam, gdzie mogą spotkać swoich znajomych i przyjaciół.
Zmieniając żywienie dzieci i młodzieży
Nastawienie dzieci, tych młodszych i tych starszych, a także własne, do szybkiego i często niezdrowego jedzenia można zmienić, np. poprzez przesunięcie zainteresowania na ciekawsze potrawy.
Choć zadane to wydaje się być bardzo trudnym ze względu na dodatki poprawiające smak potraw, które znajdują się w fast food’ach, a których sami nie chcemy serwować dzieciom, przygotowana w domu alternatywa może przynieść oczekiwany skutek.
Pełnoziarnista, pyszna i chrupiąca bułka. Kotlet mielony doprawiony aromatycznymi ziołami. Świeży ogórek i pomidor o smaku pomidora. Dodatki lubiane przez dzieci, a nawet rukola jako dodatek do sałaty. Do tego wszystkiego odrobina sosu na bazie jogurtu naturalnego, czy choćby wyśmienity dip tzatziki.
Po takim zestawie fast food może stracić smak, a jedyną jego zaletą stanie się już tylko szybki czas podania. Oto alternatywa, dzięki której żywienie dzieci stanie się przyjemniejsze i pełniejsze. Jemy oczami, zatem zastępując i inne potrawy pochodzące z lokali szybkiej obsługi warto postarać się o równie przyjemny wygląd potraw.