Pasja ogrodnicza to nie tylko chęć dopieszczenia wyglądu roślin w ich naturalnych warunkach. Często łączy się z chęcią wydłużenia okresu wegetacyjnego, czy zwiększenia wydajności plonów. Pomocą stają się tu wszelkiego rodzaju okrywy roślin, które podnosząc temperaturę, umożliwiają wzrost roślin także w chłodnych porach roku – inspekty, tunele i szklarnie.


Okrywy, czy też osłony ogrodowe, pomagają osiągnąć wyższe temperatury, zarówno gleby jak i powietrza. Dzięki nim możliwe jest wcześniejsze rozpoczęcie okresu wegetacyjnego, oraz późniejsze jego zakończenie. Przyśpieszają również wzrost niektórych roślin. Wraz z ogrzewaniem, sezon prac ogrodniczych można wydłużyć do 10 miesięcy, natomiast w ogrzewanych szklarniach, do całego roku.

Inspekty ogrodowe

Inspekty należą do najmniejszych okryw spotykanych głównie w przydomowych ogródkach i ogrodach działkowych. Wykonane są ze skrzyni pozbawionej dna, lecz posiadającej przejrzystą pokrywę. Najczęściej wykonywane są z impregnowanego drewna, które jest łatwo dostępne i zapewnia minimum izolacji termicznej. Poza drewnem, na rynku obecne są również inspekty wykonane z aluminium, z wypełnieniem z izolacyjnych płyt poliwęglanowych. Pokrywy wykonywane są z szkła, folii lub przeźroczystych poliwęglanów.

Ze względu na konieczność wietrzenia inspektów, oraz łatwość dostępu do roślin, inspekty przyjmują niewielkie rozmiary. Są jednak trwałe, co odróżnia je od tuneli foliowych, można je również ogrzewać, z wykorzystaniem źródeł naturalnych bądź tradycyjnie używanych, np. lamp, choć najczęściej wykorzystywane są inspekty zimne. Inspekty ogrzewane umożliwiają wysiewanie lub wysadzanie roślin już w lutym, dzięki czemu wczesną wiosną można cieszyć się smakiem nowalijek.

Tunele foliowe

Tunele foliowe wykorzystywane są na większym terenie, bądź przez osoby, którym zależy na plonach. Tunele posiadają wiele zalet, lecz i wiele wad. Są przydatne w przypadku większych roślin, które nie mieszczą się w inspektach. Ich konstrukcja pozwala również na objęcie osłoną większej powierzchni. Jest lekka ze względu na wykorzystywane najczęściej folie polietylenowe, dająca się łatwo przestawiać z sezonu na sezon, dzięki czemu nie dopuszcza się do wyjałowienia gleby. Można je również zdemontować w momencie wzrostu temperatury zewnętrznej do określonej granicy. Odpowiednio przygotowana konstrukcja pozwala na montaż urządzeń ułatwiających hodowlę roślin, np. systemów nawadniających, czy oświetlenia.

Tunele są jednak nietrwałe i narażone na zniszczenia w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, a wraz z nimi, także hodowane w nich rośliny.

Szklarnie ogrodowe

Szklarnie, a w niektórych sytuacjach ogrody zimowe, dają ogrodnikom największe możliwości, choć ich wykorzystanie zależy od posiadanych funduszy. Wykorzystywane są przez ogrodników zwiększających plony, jak i hodujących rośliny ozdobne. Są to konstrukcje stałe, których się nie przenosi, przez co wymagają intensywniejszego nawożenia. W najlepszy jednak sposób chronią rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a nawet wandalizmem. Znacznie wydłużają okres wegetacyjny dla roślin, jednak mogą być nieco kłopotliwe latem przy znacznym nasłonecznieniu. Może okazać się konieczne ich zaciemnianie lub demontaż części osłon, aby szklarnia stała się bardziej przewiewna. Szklarnie ogrzewane umożliwiają hodowlę roślin przez cały rok.

Solidne i stabilne konstrukcje altan umożliwiają montaż dodatkowych urządzeń ułatwiających hodowlę roślin, w tym przypadku instalacje te mają charakter stały, cieszą się również większą różnorodnością. Instalowane są tu systemy nawadniające (np. kropelkowe) i zraszające, systemy monitoringu wilgotności i temperatury, oświetlenie ogrodów, a nawet automatyka do drzwi i okien.
Każdy rodzaj osłon sprawdza się w innej sytuacji, wybór jest uzależniony od oczekiwań w stosunku do efektów. Szklarnie, choć najdroższe na etapie budowy, sprawdzają się znakomicie niemal w każdych warunkach. Jednak ich popularność ograniczają właśnie koszty budowy. Ze względu na wielkość oraz cenę, największym powodzeniem cieszą się tunele foliowe. Inspekty natomiast wykorzystywane są na małą skalę, głównie przez amatorów ogrodnictwa.

Tagi: , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.