Dzieci stanowią bardzo istotny temat do fotografowania. Rozczulają swym wdziękiem nie tylko rodziców i najbliższych malucha, ale w wielu sytuacjach działają na wyobraźnię także całkiem obcych ludzi. Gdy na świat przychodzi dziecko, wielu rodziców decyduje się na zakup aparatu fotograficznego, dzięki któremu będą mogli uwiecznić wiele cennych chwil spędzonych z dzieckiem.

Życie człowieka zaczyna się od ciągłej nauki i pochłaniania informacji. Ten pierwszy etap, trwający kilka pierwszych lat, stanowi wyjątkowo wdzięczny temat do fotografowania, tak dla zawodowych fotografów, jak i dla rodziców i bliskich dziecka. Wybór aparatu fotograficznego, który pozwoli na uzyskanie oczekiwanych efektów w zaciszu własnego domu, a także na spacerach na łonie przyrody, powinien zostać odpowiednio przemyślany. Nie każdy aparat cyfrowy okaże się równie praktyczny w każdej sytuacji.

Opieka nad małym dzieckiem jest czasem wymagającym skupienia uwagi przede wszystkim na potrzebach dziecka. Dopiero na dalszym planie znajdują się inne potrzeby. Jak zatem wybrać aparat fotograficzny, aby później gorzko się nie rozczarować?

Przede wszystkim aparat powinien zapewniać możliwość uzyskania eleganckich zdjęć w różnych warunkach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na dworze, w słońcu i cieniu. Niektóre aparaty kompaktowe niestety zawodzą w pewnych sytuacjach, choć zdarza się to coraz rzadziej.

Aparat cyfrowy powinien zapewniać uzyskanie dobrego przybliżenia. Zoom jest istotny, ponieważ dziecko nie poczeka na rodzica z odkrywaniem świata. Nie zawsze można podejść wystarczająco blisko do dziecka, aby uzyskać wartościowe zdjęcie i utrwalić niepowtarzalny wyraz twarzy dziecka. Co istotne, zbliżający się do dziecka rodzic może całkowicie odwrócić jego uwagę od wcześniejszej czynności. W tym wypadku warto zainwestować w aparat, który posiada zoom optyczny. Jego cyfrowy odpowiednik wraz z przybliżeniem powoduje utratę jakości, czego rodzice raczej nie chcą.

Kolejną ważną cechą aparatu fotograficznego wykorzystywanego do fotografowania dziecka jest jego mobilność. Taki aparat wykorzystywany jest w najróżniejszych sytuacjach i najróżniejszych miejscach. Mniejszy aparat nie zaśmieci szafki, na której będzie leżał pod ręką, czekając na ciekawe wydarzenie. Zmieści się również do torby wraz z pieluszkami, butelką, czy to z jedzeniem, czy to z piciem, zabawkami, chusteczkami, kremami i całą masą innych rzeczy, które w różnym wieku dziecka trafiają do torby jego opiekuna.

Stabilizacja obrazu. Temat czasem pomijany przy wyborze aparatu. Stabilizacja jest istotna przede wszystkim dla zdjęć makro. Jednak doceniana jest również przez rozemocjonowanych rodziców. Warto zatem o niej pamiętać, ponieważ w niejednej sytuacji opiekunom dziecka mogą trząść się ręce.

Wybór pomiędzy lustrzanką, aparatem kompaktowym i hybrydą, coraz częściej opowiada się za tą ostatnią. Nic w tym dziwnego, skoro umożliwia wykonywanie pięknych zdjęć i świetnych zbliżeń nie wprawionym w temacie osobom. Są mniejsze niż tradycyjne lustrzanki, są zatem również bardziej mobilne. Dodatkowo, wiele z nich umożliwia również nagranie krótkiego filmiku. Choć nie jest on tak dobrej jakości jak film nagrywany kamerą, trudno ciągle nosić ze sobą oba urządzenia. Aparat fotograficzny to przede wszystkim narzędzie, nie cel sam w sobie. Jeśli pragniecie zachować jak najwięcej chwil dla potomności, funkcjonalność aparatu musi Wam na to pozwolić. Jeśli aparat będzie niewygodny, zapewne okaże się, że stanie się narzędziem rzadko wykorzystywanym.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.