Oferta kont bankowych na dzisiejszym rynku bankowym jest ogromna. Niemal każdy bank przedstawia kilka różniących się od siebie propozycji. Dobranie najodpowiedniejszego konta bankowego dla własnych potrzeb wymaga nie tylko zapoznania się z aktualnymi rankingami kont, lecz również określeniem swoich potrzeb i oczekiwań w stosunku do tego rodzaju depozytu.
Wybór konta bankowego powinna poprzedzić wcześniejsza analiza własnych potrzeb oraz skłonności. Nie dla każdego klienta banku to samo rozwiązanie będzie tak samo dopasowane i skuteczne, a niedopasowanie może w przykry sposób ujawnić się na wyciągu bankowym.
Koszty prowadzenia rachunku
Koszty prowadzenia rachunku bankowego często uzależnione są od nastawienia danego konta na określony typ jego wykorzystywania. Dlatego konieczne staje się określenia jak często, oraz w jaki sposób, klient zamierza korzystać z konta bankowego. Dzisiejsze propozycje bankowe kierowane są w stosunku do osób wykorzystujących zdalne kanały dostępu do konta, bądź osób preferujących wizytę w placówce bankowej. Można znaleźć również rozwiązania uniwersalne, lecz często są one nieco droższe niż prawidłowo dobrane konto bankowe. W przypadku specyficznych potrzeb i dużych obrotów finansowych, klient banku może również skorzystać z tzw. personal banking, czyli dopasowania usług i ich kosztów.
Najważniejsze koszty posiadania rachunku bankowego to koszty jego prowadzenia, wydania, posiadania i użytkowania karty płatniczej, oraz prowizje za wypłaty środków finansowych z bankomatów i przelewy bankowe. Banki w różny sposób naliczają opłaty za wyżej wymienione pozycje z tabeli opłat i prowizji. Poczynając od określenia konkretnych kwot za każdą usługę i operację, przez warunkową bezpłatność, po całkowite wyzerowanie wszelkich opłat. Wśród warunków darmowego konta bankowego można wymienić miesięczne wpływy o określonej wysokości, oraz wyrobienie określonego progu kwotowego lub wykonanie określonej liczby operacji przy użyciu karty płatniczej. Jeśli wybrane konto osobiste jest kontem podstawowym dla klienta, zazwyczaj nie ma problemu ze spełnieniem tych warunków. Jeśli jednak konto bankowe jest kontem pomocniczym, traktowanym jako konto oszczędnościowe, może się okazać, że bank będzie naliczał opłaty za prowadzenie konta i posiadanie karty.
Jednak nie są to wszystkie koszty, jakimi może zostać obciążony posiadacz konta bankowego. Nawet jeśli przelewy bankowe są darmowe, skorzystanie z opcji zleceń stałych, czy zdefiniowanie odbiorców, może okazać się kosztowne. Pobierane mogą być również niewielkie sumy za SMS-y służące do autoryzacji przelewów w bankowości internetowej, czy sam dostęp do niej.
Zmniejszenie kosztów posiadania konta bankowego
Jak już wcześniej wspomniano, istnieją konta bankowe umożliwiające zminimalizowanie opłat związanych z posiadanym rachunkiem. Warunkiem są regularne wpływy i korzystanie z karty płatniczej. Jednak nie są to jedynie sposoby na ograniczenie kosztów. Niektóre banki oferują zwroty pewnych sum za płatności kartą płatniczą, zakup paliwa czy opłacenie bieżących rachunków. Tego typu produkty bankowe stają się jednak coraz mniej dostępne ze względu na mniejsze dochody banków z kredytów i produktów inwestycyjnych.
Aktywni klienci banków, wykonujący wiele operacji na swoim rachunku bankowym, mogą liczyć na dopasowanie specjalnych pakietów do swoich potrzeb, czy wykorzystanie personal banking.
Dostępność do placówek i konta internetowego
Sposób korzystania z konta bankowego rzutuje na koszty jego utrzymania. Wybierając tradycyjne konto bankowe może się okazać, że korzystanie z kanałów zdalnych jest dodatkowo wycenione. Jednak jeśli klient korzysta z tych kanałów okazjonalnie, bądź wcale, warto wybrać konto o mniejszych opłatach za korzystanie z obsługi w placówce banku. Warto również zwrócić uwagę na bliskość placówek od miejsca zamieszkania i pracy, aby zminimalizować czas potrzebny na wizytę.
Wybór konta internetowego lub ogólnie rzecz biorąc, banku wirtualnego, wymaga zapoznania się z możliwością wypłacenia gotówki i zasilenia konta w pobliżu domu i miejsca pracy. Sieć bankomatów i wpłatomatów ma tu duże znaczenie. Warto również sprawdzić, czy opłata za operację wykonaną w placówce nie jest zbyt wygórowana.
Dodatkowe możliwości i bonusy
Dzisiejsze konta bankowe oferują wiele dodatkowych możliwości. Poza standardową obsługą w placówce, dostęp do bankowości internetowej, dostęp telefoniczny, czy poprzez SMS. Przydatna jest możliwość doładowania telefonu prepaid, czy w przypadku częstych zakupów internetowych, dostęp do szybkich przelewów. Również same karty płatnicze mogą pochwalić się zwiększoną funkcjonalnością, umożliwiając dokonywanie wpłat przez Internet.
Wiele banków oferujących dostęp do bankowości elektronicznej, umożliwia również za jej pośrednictwem założenie lokaty bankowej, czy skorzystanie z usług funduszu inwestycyjnego. Wśród powiększającej się gamy dodatkowych możliwości pojawia się również możliwość złożenia wniosku o kredyt gotówkowy, co znacznie przyśpiesza osiągnięcie finalnego rezultatu.
Powyższy przegląd możliwości kont bankowych wyraźnie zwraca uwagę na konieczność dostosowania oferty dla własnych potrzeb indywidualnie, i choć ranking kont bankowych może być bardzo pomocny w wyborze, warto dokładnie przeanalizować poszczególne pozycje na liście, aby wyeliminować te niedostosowane i wiążące się z większymi wydatkami.
Tagi: konta bankowe, konto osobiste, koszty prowadzenia rachunku bankowego, ranking kont bankowych, wybór konta bankowego