Przestrzeń mieszkania jak i domu zazwyczaj przepełniona jest różnymi przedmiotami. Ubrania, pościel, sprzęty sportowe, garnki, artykuły spożywcze, książki, czy choćby dokumenty. Wiele z tych przedmiotów warto schować przed wzrokiem tak własnym, jak i gości. Coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym do tego celu są szafy wnękowe i garderoby, które nieco mniej rzucają się w oczy niż tradycyjne meble wolnostojące.

Mniejsza, czy też większa ilość rzeczy, jakie znajdują się w domach, musi znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce do przechowywania. Kartonowe pudła i kosze sprawiają wrażenie ciągłego bałaganu. Wybór różnego rodzaju mebli produkowanych seryjnie jest ogromny. Zapewniają one możliwość ukrycia wielu przedmiotów, jednak z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na nieco mniej rzucający się sposób przechowywania. Szafy wnękowe i garderoby idealnie sprawdzają się do tego celu. Duże płaszczyzny drzwi można upodobnić do wyglądu ścian, dzięki czemu stają się niemal niewidoczne. Wykorzystanie dużej grafiki, która przykuwa uwagę także nie jest nachalnym rozwiązaniem. Jakie rzeczy warto ukryć w szafie wnękowej, czy garderobie?

W nie rzucających się schowkach można ukryć wiele rzeczy, jednak niektóre meble, tj. witryny i komody, a nawet regały, pozwalają na wyeksponowanie cennych, pięknych, czy interesujących przedmiotów, np. obrazów, książek, czy kolekcji zdjęć. Niektóre przedmioty, poza swymi właściwościami praktycznymi, nie posiadają walorów estetycznych, przez co warto je ukryć w najgłębszych czeluściach szaf i schowków. Za drzwiami warto umieścić pościel, ubrania sezonowe i codzienne, sprzęty sportowe, dokumenty, a nawet niektóre cenne pamiątki rodzinne.

Ukrywane przedmioty, a miejsce dla szafy

Przedmioty, których nie chcemy na co dzień oglądać, warto ukrywać w taki sposób, aby korzystanie z szaf i schowków okazało się funkcjonalne. Dlatego niektóre rodzaje przedmiotów warto umieszczać w konkretnych lokalizacjach. Obrusy, ręczniki i pościel w pobliżu łazienki, a w większym domu, w pobliżu pralni lub suszarni. Na ubrania sezonowe świetnie nadaje się garderoba. Wykorzystać można również trudno dostępne miejsca w szafach, z których na co dzień nie chcemy korzystać. Ubrania codzienne zazwyczaj znajdują się w pokojach ich właścicieli, ewentualnie garderobie, usytuowanej jak najbliżej sypialni. Ubrania wierzchnie warto przechowywać jak najbliżej drzwi wejściowych, aby zawsze znajdowały się pod ręką.

Szafy wnękowe ukrywają elementy konstrukcyjne

Szafy wnękowe nadają się również do ukrywania niektórych elementów konstrukcyjnych i wyposażenia mieszkania, czy domu. W tym celu można wykorzystać również mniejsze tradycyjne szafki, jednak często odznaczają się one na tle ścian, nie zawsze pozwalając na uzyskanie zadowalającego efektu wizualnego. Szafy wnękowe pozwalają na uzyskanie dużych płaszczyzn, nawet jeśli drzwi są wąskie, są jednocześnie wysokie. Poza ukryciem tablicy bezpieczników, elementów centralnego ogrzewania, czy innego mniej eleganckiego sprzętu, w szafie można schować również inne przedmioty. Pamiętajcie, aby przy zabudowie elementów instalacji gazowej zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w szafie. Patrz –Szafy wnękowe i garderoby – wentylacja.

Niewielkie mieszkania

Szafy wnękowe posiadają pewną przewagę nad szafami wolnostojącymi. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni przeznaczonej na przechowywanie. Dzięki dodatkowym akcesoriom tj. wysuwane podwójne kosze, można nimi zabudowywać również bardzo głębokie wnęki. Rozwiązania oferowane przez szafy świetnie sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach małych mieszkań, gdzie nie przykuwają uwagi tworząc duże i jednolite płaszczyzny.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.